Donald Trump chciał zbudować w Kolorado mur przeciwko imigrantom. Ale ten stan nie jest graniczny

Donald Trump podczas wiecu w Pensylwanii zapowiedział budowę muru w Kolorado. "Piękny mur, który naprawdę będzie działał" miał oddzielić Stany Zjednoczone od Meksyku i zapobiec problemowi nielegalnej migracji ludzi. Problem w tym, że Kolorado nie jest stanem granicznym USA. Po wpadce, prezydent doprecyzował swoją wypowiedź.
Zobacz wideo

Jak podaje CNN, Donald Trump podczas przemówienia na temat amerykańskiego przemysłu energetycznego pozwolił sobie na drobną dygresję w sprawie obiecywanego muru na granicy z Meksykiem. Podczas wystąpienia prezydent zapowiedział budowę muru w Kolorado, które nie jest stanem granicznym USA.

Donald Trump: Wybudujemy mur, którego nie będzie można przeskoczyć, pod którym nie będzie można przejść

- Budujemy mur na granicy Nowego Meksyku. I wybudujemy taki mur w Kolorado. Wybudujemy piękny mur! Mur, który naprawdę będzie działał, którego nie będzie można przeskoczyć, pod którym nie będzie można przejść - mówił Donald Trump podczas wiecu w miejscowości Pittsburgh w Pensylwanii.

 

Kolorado, które graniczy z Utah, Wyoming, Nebraską, Kansas, Oklahomą i Nowym Meksykiem, nie stanowi stanu granicznego USA. Budowa muru oddzielającego Stany Zjednoczone z Meksykiem jest więc w tym miejscu bezcelowa. Na pomyłkę Donalda Trumpa zareagował już gubernator Kolorado Jared Polis. Polityk napisał, że wypowiedź Trumpa jest "niezręcznea". - Na szczęście Kolorado oferuje obecnie darmowe, całodzienne przedszkola, gdzie nasze dzieci mogą nauczyć się podstaw geografii - napisał w poście na Twitterze.

Po wystąpieniu, Donald Trump już po raz kolejny musiał doprecyzować swoją wypowiedź. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyznał, że miał na myśli to, że mieszkańcy Kolorado czy Kansas będą czerpali korzyści z muru, który powstaje na granicy z Meksykiem.

W lipcu tego roku Sąd Najwyższy odblokował decyzję dotyczącą przekazania pieniędzy przez Pentagon na budowy muru na granicy z Meksykiem. Wcześniej pieniędzy na ten cel nie zgodził się przeznaczyć amerykański Kongres. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego Pentagon przekaże ze swojego budżetu 6 miliardów dolarów. Dziewięciometrowy mur ma mieć długość 160 kilometrów. Do końca 2019 roku ma pokryć jedną czwartą granicy. 

Więcej o: