Wielka Brytania. Zidentyfikowano narodowość 39 ofiar znalezionych w ciężarówce

Wczoraj w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii ujawniono 39 ciał ukrytych w ciężarówce. Według informacji mediów ofiarami są obywatele Chin.
Zobacz wideo

Jak podaje BBC 39 martwych osób znalezionych w przyczepie chłodniczej ciężarówki w Essex to obywatele Chin. Służby nadal przesłuchują 25-letniego Mo Robinsona, który był kierowcą pojazdu oraz jest podejrzany o morderstwo. W związku z tą sprawą policja przeszukała dwa mieszkania w Irlandii Północnej oraz pracuje nad identyfikacją "zorganizowanych grup przestępczych, które mogły odegrać pewną rolę w tej sprawie".

Wielka Brytania: 39 ofiar znalezionych w ciężarówce w Essex to obywatele Chin

Według dotychczasowych ustaleń policji, prom z ciężarówką na pokładzie przybił do angielskiego portu Purfleet w południowo-wschodniej Anglii w środę 23 października około 30 minut po północy. Prom płynął z Zeebrugge w Belgii. Po godzinie pierwszej w nocy ciężarówka opuściła Purfleet. Pół godziny później pojazd dotarł do parku przemysłowego Waterglade Industrial Estate, gdzie pracownicy dokonali odkrycia zwłok. Po przyjeździe policji ustalono, że wśród ofiar znajduje się 38 osób dorosłych oraz jeden nastolatek.

Władze Bułgarii potwierdziły, że ciężarówka miała numery rejestracyjne tego kraju. Pojazd zarejestrowano w czerwcu 2017 roku, jednak po dwóch dniach ciężarówka opuściła terytorium kraju i do tego czasu nie przekraczała bułgarskiej granicy. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych podał, że pojazd został zarejestrowany pod nazwą firmy należącej do obywatela Irlandii. 

Nielegalne wjazdy na teren Zjednoczonego Królestwa

Liczba migrantów, którzy umierają podczas przerzutu do innego kraju, jest od 2014 roku rejestrowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według śledztwa BBC News od kwietnia 2016 roku aresztowano 27 860 osób, które organizowały nielegalne wjazdy na teren Zjednoczonego Królestwa. Liczba osób nielegalnie przebywających w Wielkiej Brytanii szacowana jest na 300 tysięcy do 900 tysięcy osób. National Crime Agency zwraca uwagę, że po podpisaniu umowy o kontrolach imigracyjnych na trasach przy kanale La Manche pomiędzy Wielką Brytania, Francją i Belgią, przemytnicy korzystają z mniej uczęszczanych portów w Purfleet, Hull czy Tilbury. Wśród najbardziej tragicznych przykładów śmierci migrantów, którzy umierają w tranzycie wymienia się przypadek z 2000 i 2015 roku. W 2000 roku w ciężarówce w Dover znaleziono 58 chińskich migrantów. W 2015 roku z kolei w opuszczonej na  austriackiej autostradzie odkryto ciężarówkę ze zwłokami 71 osób.