Rosja. Po katastrofie tamy znaleziono sejf z jednego z zalanych budynków. W środku 18 kg złota

W miejscu zawalenia się tamy przy kopalni w Kraju Krasnojarskim na rosyjskiej Syberii znaleziono sejf, w którym znajdowało się 18 kilogramów złota.
Zobacz wideo

"W sejfie znalezionym przez Ministerstwo ds. Sytuacji Kryzysowych znajduje się łącznie 18 kilogramów złota" - informuje rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na anonimowe źródło. Według rozmówców agencji metalowy sejf, w którym znaleziono cenny kruszec, mógł być przechowywany w jednym z budynków, które uległy zniszczeniu w wyniku katastrofy tamy. Woda uszkodziła w sumie pięć obiektów - dwa dormitoria dla pracowników oraz trzy inne budynki.

Rosja: W katastrofie tamy zginęło 17 osób. Złoto może zostać przeznaczone na odszkodowania

Rzeczniczka Rosyjskiego Komitetu Śledczego Swietłana Petrenko powiedziała, że zamknięty sejf znaleziono podczas prac oczyszczania zalanego terenu. Jego zawartość została skonfiskowana i uznana za materiał w śledztwie. Władze chcą złożyć wniosek o przejęcie złota na poczet wypłaty odszkodowań dla osób, które ucierpiały w wyniku katastrofy tamy.

Tama na rzece Siejba zawaliła się w sobotę 19 października około godziny 2 rano czasu lokalnego. Budynki sypialniane, w których spali górnicy, zostały zmiecione przez rwącą wodę. Według najnowszych doniesień zginęło 17 osób, a trzy osoby uznawane są za zaginione. Po katastrofie tamy na Syberii pomocy medycznej potrzebowało 26 osób. Cztery z nich zostały przewiezione helikopterem do stolicy regionu - Krasnojarska.

Więcej o: