Donald Trump: "Możliwe, że będziemy musieli wdawać się w wojny". Prezydent USA ostrzegł Iran

Donald Trump zagroził, że jeśli Iran będzie prowokował Stany Zjednoczone, to kraj ten "uderzy, jak nigdy przedtem". Prezydent w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że USA mogą być zmuszone do angażowania się w działania wojenne.
Zobacz wideo

Jak podaje "Politico" podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu Donald Trump miał powiedzieć, że być może Stany Zjednoczone będą musiały wdać się w wojnę. - Próbuję wychodzić z wojen. Ale może być tak, że będziemy musieli prowadzić jakieś wojny. Ok? Możliwe, że będziemy musieli wdawać się w wojny - tak Donald Trump podsumował swoje wystąpienie dotyczące priorytetów w polityce zagranicznej.

Donald Trump o polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych: możliwe, że będziemy musieli wdawać się w wojny

Donald Trump z jednej strony deklarował chęć sprowadzenia amerykańskich żołnierzy do kraju, a z drugiej wskazywał na ryzyko rozpoczęcia nowych konfliktów zbrojnych, w które Stany Zjednoczone będą musiały się zaangażować. Jednym z zagrożeń ma być spór z Iranem.

- Jesteśmy lepiej przygotowani niż kiedykolwiek. Jeśli Iran coś zrobi, zostanie uderzony, jak nigdy wcześniej. Obecnie mamy na oku kilka kwestii w związku z Iranem - powiedział Donald Trump. Prezydent zaznaczył jednak, że jest przeciwnikiem jakichkolwiek wojen, a o wiele lepiej wpływać na kraje poprzez sankcje czy cła: to właśnie ma spotkać m.in. Turcję, jeśli "będzie zachowywać się w sposób niewłaściwy".

W ostatnich dniach Donald Trump aktywnie promował tymczasowe porozumienie o zawieszeniu broni, które wynegocjował wiceprezydent USA Mike Pence z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Z drugiej strony urzędnicy Pentagonu obawiają się, że z powodu dyrektywy dotyczącej ewakuacji amerykańskich żołnierzy z Syrii, w kraju tym odrodzą się oddziały Państwa Islamskiego.

Pod koniec września prezydent Stanów Zjednoczonych podczas wystąpienia na forum ONZ zachęcał do wywierania presji na Iran, który oskarżany jest o ataki na saudyjskie instalacje naftowe. - Wszystkie kraje mają obowiązek działać. Żaden odpowiedzialny rząd nie powinien dopłacać do krwawych ambicji Iranu. Tak długo, jak zachowanie Iranu się nie zmieni, sankcje pozostaną w mocy - mówił Donald Trump.