Wojciechowski wskazał przyszłego szefa swojego gabinetu w KE. "Sprowadza" konsula generalnego

Szefem gabinetu Janusza Wojciechowskiego zostanie Maciej Golubiewski - dowiedziała się Wirtualna Polska. Przyszły komisarz ds. rolnictwa "sprowadza" szefa gabinetu aż zza Atlantyku - Golubiewski to na ten moment konsul generalny RP w Nowym Jorku.
Zobacz wideo

Janusz Wojciechowski, który w niedalekiej przyszłości zostanie komisarzem KE ds. rolnictwa, jeszcze nie objął stanowiska, ale ma już kandydata na szefa swojego gabinetu. Według informacji Wirtualnej Polski Wojciechowski wskazał, że miałby nim zostać Maciej Golubiewski, obecny konsul generalny RP w Nowym Jorku, do Ursuli von der Leyen trafiło stosowne pismo w tej sprawie.

Główny zainteresowany potwierdził te informacje. - W tej chwili czekam na zaprzysiężenie nowego składu KE i przygotowuję się do nowych obowiązków - mówił.

Kim jest Maciej Golubiewski?

Golubiewski od 2017 roku jest konsulem generalnym RP w Nowym Jorku, a w ciągu ostatniego dziesięciolecia pracował w szeregu unijnych instytucji. W 2008 rozpoczął pracę w Komisji Europejskiej, później przeszedł do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (rok 2011).

Przez cztery lata zajmował się polityką regionalną Afryki Wschodniej i krajów Oceanu Indyjskiego. (...) W latach 2012-2014 zajmował się ustalaniem stanowisk UE w Radzie Spraw Zagranicznych UE wobec rozwijającego się konfliktu w Syrii. Od 2014 do 2016 roku był zastępcą Ambasadora UE w Delegaturze UE w Libanie (Bejrut) i był szefem sekcji politycznej i medialnej Delegatury

- czytamy na stronie Konsulatu.

Negocjacje ws. składu nowej Komisji Europejskiej

Na powołanie Golubiewskiego na szefa gabinetu Janusza Wojciechowskiego trzeba będzie jeszcze poczekać, co najmniej do grudnia. Początkowo właśnie na drugą połowę października planowano głosowanie nad nowym składem Komisji Europejskiej z Ursulą con der Leyen na czele.

Pojawiły się jednak problemy z wyłonieniem niektórych komisarzy: już na samym początku, przed wysłuchaniami, komisja prawna odrzuciła kandydatury z Węgier i Rumunii z powodu konfliktu interesów. Natomiast w ubiegłym tygodniu europosłowie z komisji przemysłu i rynku wewnętrznego odrzucili kandydatkę z Francji z powodu zarzutów korupcyjnych.

Więcej o: