Brexit. Donald Tusk już po rozmowie z Borisem Johnsonem. "Czekam na list"

Donald Tusk poinformował, że czeka na list ze strony Wielkiej Brytanii ws. brexitu. - Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin - napisał szef Rady Europejskiej na Twitterze.
Zobacz wideo

Jak poinformował urzędnik Sekretariatu Rady Europejskiej, Donald Tusk po otrzymaniu listu rozpocznie konsultacje z krajami członkowskimi. 

Telewizja Sky News podaje, powołując się na informacje od unijnego urzędnika, że Boris Johnson potwierdził Donaldowi Tuskowi, że jeszcze w sobotę zostanie wysłany list z prośbą o przedłużenie czasu na wyjście ze Wspólnoty. 

Czytaj więcej: Brexit. Porozumienie Johnsona z Unią to pestka. W Izbie Gmin czeka go diabelsko trudne zadanie

Brexit. Izba Gmin zagłosowała za opóźnieniem przyjęcia porozumienia z UE

Boris Johnson nie uzyskał dziś zgody parlamentu na brexit. Brytyjscy posłowie przyjęli poprawkę niezależnego posła Olivera Letwina, która odkłada głosowanie nad porozumieniem z Unią Europejską ws. brexitu. Za poprawką zagłosowało 322 posłów, przeciw było 306. 

Poprawka Letwina zakłada wstrzymanie przyjęcia przez posłów umowy ws. brexitu do czasu aż parlament nie przegłosuje odpowiednich ustaw dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ma to zapobiec sytuacji, w której po poparciu przez deputowanych porozumienia, poszczególne ustawy potrzebne do jego wprowadzenia nie weszłaby w życie przed 31 października. Przy takim scenariuszu mogłoby to doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, mimo faktycznego porozumienia ze Wspólnotą na poziomie politycznym. 

Tymczasem po sobotnim głosowaniu, zgodnie z tzw. ustawą Benna uchwaloną na początku września, Boris Johnson powinien jeszcze dziś poprosić o przesunięcie terminu brexitu. Zapisano w niej bowiem, że jeżeli do 19 października nie zostanie przyjęta nowa umowa z Unią Europejską (a właśnie tak się stało), premier Wielkiej Brytanii będzie musiał poprosić Brukselę o przedłużenie czasu na wyjście ze Wspólnoty przynajmniej do 31 stycznia 2020 r. - obecnie jest to 31 października 2019 r.

Więcej o: