Supertajfun Hagibis w Japonii. Trwają poszukiwania ocalałych

W sobotę przez Japonię przeszedł najgroźniejszy od ponad 60 lat tajfun Hagibis. Ekipy ratunkowe rozpoczęły akcję poszukiwawczą zaginionych w Nagano w środkowej Japonii.
Zobacz wideo

Jak poinformował japoński nadawca publiczny, zalane zostały miasta w środkowej i wschodniej Japonii. Synoptycy przewidują dalsze opady w tych rejonach. Gleba jest tam już naruszona przez tajfun, co budzi obawy przed kolejnymi powodziami i lawinami błotnymi. Rzeka Chikuma zalała w Nagano duże obszary, w tym dzielnice mieszkalne, gdzie woda sięga do wysokości drugiego piętra. Akcję ratunkową prowadzi tam 110 tys. ratowników, w tym 31 tys. żołnierzy samoobrony.

Według najnowszych danych wskutek przejścia tajfunu Hagibis zginęło 35 osób, 186 zostało rannych, a ok. 20 zaginęło.

Supertajfun Hagibis

W sobotę tajfun Hagibis uderzył w wyspę Honsiu, a w niedzielę rano skierował się w stronę morza. Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, handlu i i przemysłu, w poniedziałek ponad 92 tys. domów pozostawało bez prądu, a jeszcze w niedzielę było ich 262 tys. Około 120 tys. Japończyków zostało odciętych od bieżącej wody. W regionie metropolitalnym Tokio tajfun sparaliżował transport, jednak większość połączeń lotniczych i kolejowych została już przywrócona.

Hagibis to najgroźniejszy od 1958 r. tajfun, który uderzył w Japonię. Wówczas przeszedł tajfun Ida, wskutek którego zginęło 1000 osób.

Więcej o: