Kandydatka Francji jako jedyna "oblała test" w PE. Sylvie Goulard nie będzie unijnym komisarzem

Kandydatka Francji na komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Sylvie Goulard została odrzucona przez europosłów podczas drugiego wysłuchania. Teraz Paryż musi zaproponować nowego kandydata, a czasu jest coraz mniej - PE chce głosować nad składem całej KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen 23 października.
Zobacz wideo

Formowanie nowej Komisji Europejskiej, na której czele stanie Ursula von der Leyen, dobiega końca. Potrzebne było drugie przesłuchanie, by europosłowie poparli polskiego kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Ta sztuka, która udała się Polakowi, nie udała się za to Francuzce Sylvie Goulard.

Kandydatka na komisarza z Francji Sylvie Goulard została w czwartek odrzucona w Parlamencie Europejskim. Jej powtórne wysłuchanie nie rozwiało obaw i zastrzeżeń deputowanych. Europosłowie z komisji rynku wewnętrznego oraz przemysłu uznali, że nie nadaje się ona na stanowisko komisarza.

Sylvie Goulard miała odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość, zajmować się polityką kosmiczną i obronną, a także promować jednolity rynek cyfrowy. Przeciwko jej kandydaturze było 82 europosłów, 29 "za", jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej Francuzkę negatywnie zaopiniowali koordynatorzy grup politycznych.

Nowa KE. Kandydatka Francji odrzucona, Paryż musi zaproponować kolejnego komisarza

- Dziękuję prezydentowi Francji i Ursuli von der Leyen za zaufanie oraz europosłom, którzy na mnie głosowali - powiedziała Francuzka po głosowaniu. Goulard mówiła, że przyjmuje do wiadomości tę decyzję, z szacunku dla demokracji. Teraz Francja musi zaproponować Brukseli nową kandydaturę.

Odrzucenie tej kandydatury sprawia, że nowa Komisja Europejska może nie rozpocząć pracy w terminie, czyli 1 listopada, bo procedura weryfikacji w europarlamencie się opóźnia, a akceptacja całej Komisji miała nastąpić 23 października na sesji plenarnej w Strasburgu.

Wcześniej odrzucone zostały kandydatury z Węgier i Rumunii, ale na wstępnym etapie - przez komisję prawną, w związku z konfliktem interesów. Goulard pozostaje jednak jedyną kandydatką, która nie dostała poparcia zarówno po pierwszym, jak i drugim przesłuchaniu.

Korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek tak podsumowała wydarzenia ze stolicy Belgii:

Sylvie Goulard jest jedynym politykiem zaproponowanym przez unijne stolice (Paryż) który oblał test w Parlamencie Europejskim. Emmanuel Macron będzie musiał pomyśleć o innym kandydacie...
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Kandydatka Francji jako jedyna "oblała test" w PE. Sylvie Goulard nie będzie unijnym komisarzem
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl