Zamachowiec z Halle przed atakiem upublicznił manifest. Pisał o "zabijaniu antybiałych, w tym Żydów"

Zanim Stephan Balliet, 27-latek powiązany z niemieckimi neonazistami, dokonał zamachu w Halle zabijając dwie osoby, w sieci udostępnił manifest. Tłumaczył w nim motywy swoich działań - wynika z doniesień mediów.
Zobacz wideo

Rita Katz, szefowa amerykańskiego SITE Intelligence Group, organizacji zajmującej się monitorowaniem aktywności terrorystów, napisała na Twitterze, że w sieci można odnaleźć PDF, będący swoistym manifestem Ballieta, dokument zawiera też zdjęcia broni i amunicji, którą 27-latek przygotował do ataku.

Katz przytacza zaledwie fragment jednego zdania z manifestu, w którym Balliet pisał, że chce zabić "jak najwięcej 'antybiałych', szczególnie Żydów"| ("antybiali" zapisano w j. angielskim "anti-whites"). Amerykańska ekspertka zamieściła też zdjęcia broni domowej roboty oraz wizerunek 27-letniego Niemca.

O manifeście pisze także "Der Spiegel", choć nie przywołuje jego fragmentów. Według doniesień dziennika, dokument oceniono jako "autentyczny", a trzy pliki PDF, na których się znajduje, są w dyspozycji śledczych. "Spiegel" dodaje tylko, że poza zabijaniem Żydów, Balliet wspomina również o innych, potencjalnych celach: muzułmanach i lewicowcach.

Zamach w Halle. 27-latek transmitował atak w sieci

Według najnowszych informacji Stephan Balliet działał sam. Zamachowiec zresztą nagrał cały atak i udostępnił go w sieci. Nagranie pokazuje, jak zamachowiec próbuje wtargnąć do wypełnionej wiernymi synagogi, ale systemy zabezpieczające okazały się zbyt mocne.

Czytaj więcej: Atak na synagogę sprawca transmitował w sieci. Na nagraniu mówił: "Źródłem problemów są Żydzi"

Zdaniem szefa MSW śledztwo prokuratury federalnej potwierdza, że mamy do czynienia z czynem o podłożu antysemickim. Także niemieccy eksperci są tego samego zdania.

27-latek zaatakował 9 października w żydowskiego święto Jom Kippur. Gdy nie udało mu się dostać do synagogi, zaczął strzelać do ludzi na ulicy - zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Ballieta ujęto po policyjnym pościgu.