Japonia: Supertajfun Hagibis w weekend dotrze do południowego wybrzeża. Porywy wiatru do nawet 315 km/h

Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed gwałtownym tajfunem, który zbliża się do wysp Ogasawara na Pacyfiku i w najbliższych dniach przesunie się na północ. Supertajfun Hagibis ma w weekend dotrzeć do południowego wybrzeża Japonii. Obecnie porywy wiatru osiągają prędkość do nawet 315 kilometrów na godzinę.
Zobacz wideo

Jak podaje Fox News, kilka dni temu Hagibis stał się depresją tropikalną, która bardzo szybko zaczęła przybierać na sile. Dzień później przeistoczyła się już w burzę tropikalną, a od 7 października siła wiatru klasyfikuje to zjawisko jako supertajfun, który odpowiada najwyżej, piątej kategorii huraganów w skali Saffira-Simpsona.

Supertajfun Hagibis zbliża się do wybrzeży Japonii - obecne porywy wiatru dochodzą do nawet 315 km/h

Według profesora Kazuhisa Tsuboki z Uniwersytetu w Nagoi tak szybki dobowy wzrost siły huraganu jest czymś rzadko spotykanym, dlatego meteorolodzy obawiają się bardzo gwałtownych zjawisk i sporych zniszczeń. Powodem tego ma być wysoka temperatura wody na obszarach, przez które przechodzi tajfun. Niestety według ostatnich prognoz woda u wybrzeży Japonii jest cieplejsza niż zazwyczaj o tej porze roku, dlatego też siła supertajfunu może się utrzymać.

Średnia prędkość wiatru szacowana jest obecnie na około 260 kilometrów na godzinę, jednak porywy wiatru dochodzą do nawet 315 km/h. Supertajfun jest uznawany za najsilniejszy, który pojawił się w tej części oceanu w 2019 roku. W południowe wybrzeża Japonii ma uderzyć już w sobotę 12 października i do tego czasu jego siła ma trochę osłabnąć. Meteorolodzy zapowiadają średnią prędkość wiatru na 185 km/h, co będzie klasyfikowało Hagibisa na huraganową "trójkę".

Agencja meteorologiczna Japonii wydała komunikaty ostrzegające mieszkańców tego kraju przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które prognozowane są od piątku do niedzieli. Zgodnie z informacjami NHK News najsilniejsze opady deszczu zapowiadane są w regionach Tokai i Kansai, gdzie w ciągu doby spadnie od 200 do 300 milimetrów opadów. Dodatkowo spodziewane są wysokie fale sztormowe - praktycznie dwukrotnie większe niż zazwyczaj w tym regionie.

Mieszkańcy muszą liczyć się także z utrudnieniami komunikacyjnymi. Przedstawiciel japońskiej kolei zapowiada zawieszenie lub zmniejszenie kursowania pociągów. Z powodu silnego wiatru czterech głównych japońskich operatorów telekomunikacyjnych wydało ostrzeżenia przed możliwymi zakłóceniami usług. 

Więcej o: