Nobel w dziedzinie chemii przyznany! Trzej naukowcy wyróżnieni za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie chemii trafiła do trzech naukowców: Johna B. Goodenougha, M. Stanleya Whittinghama i Akiry Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowych.
Zobacz wideo

W środę 9 października Królewska Szwedzka Akademia ogłosiła laureatów nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali ją trzej naukowcy: John Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych.

Nobel w dziedzinie chemii za prace nad rozwojem baterii litowo-jonowych

Wybór uzasadniano tym, że baterie litowo-jonowe "zrewolucjonizowały nasze życia" i są wykorzystywane w wielu urządzeniach, takich jak laptopy, smartfony czy samochody.

Poprzez swoją pracę tegoroczni laureaci położyli fundamenty pod bezprzewodowe, wolne od paliw kopalnych, społeczeństwo

- brzmi jeden z fragmentów uzasadnienia.

Każdemu z laureatów komitet przypisał inne zasługi na rzecz rozwoju baterii litowo-jonowych. Stanleya Whittinghama wyróżniono za to, że już na początku lat 70. XX w. opracował pierwszą funkcjonującą baterię litową. Z kolei John Goodenough podwoił jej potencjał, co zwiększyło jej użyteczność, natomiast Akira Yoshino dopracował akumulator, eliminując z niego czysty lit, zwiększając jego bezpieczeństwo.

Laureaci otrzymają medale i dyplomy, a także dziewięć milionów szwedzkich koron do podzielenia między siebie (to około 800 tys. euro). Wręczenie wyróżnień odbędzie się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, czyli Alfreda Nobla.

Więcej o: