KE może złożyć nową skargę na Polskę. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska przygotowuje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Sprawa ma trafić w środę na posiedzenie komisarzy i to do nich należy ostateczna decyzja - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz wideo

Komisja Europejska uważa, że system tak zwanych dyscyplinarek narusza niezawisłość sędziowską. Polska odrzuciła zastrzeżenia w liście do Brukseli kilka tygodni temu.

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa na początku kwietnia. Uznała, że system jest zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

W połowie lipca Bruksela rozpoczęła drugi etap postępowania i poprosiła polskie władze o wprowadzenie zmian. Rząd w Warszawie w połowie ubiegłego miesiąca odpowiedział Komisji i odrzucił wszystkie zastrzeżenia. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

W Komisji można usłyszeć, że te wyjaśnienia nie są satysfakcjonujące i dlatego przygotowuje ona pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli te informacje się potwierdzą i skarga trafi do Luksemburga, to sędziowie zdecydują, kto ma rację w tym sporze.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
KE może złożyć nową skargę na Polskę. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl