Nagroda Nobla z medycyny. Otrzymali ją: William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzyma w tym roku trzech naukowców: William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza. Zostali wyróżnieni za odkrycia dotyczące tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu. Dzięki ich badaniom powstały nowe metody leczenia wielu chorób, w tym nowotworów i anemii.

Przyznano Nagrodę Nobla z medycyny lub fizjologii. Otrzymali ją: Amerykanin William Kaelin, profesor Uniwersytetu Harvarda, Sir Peter Ratcliffe, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego i Amerykanin Gregg Semenza z Uniwersytetu Medycznego w Baltimore. Zwycięzcy otrzymali nagrodę za odkrycia dotyczące procesów wykrywania i dostosowywania się przez komórki do dostępności tlenu. Wykrywanie tlenu jest kluczowe przy wielu chorobach. Odkrycia zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii miały fundamentalne znaczenie dla fizjologii i pozwoliły utorować drogę nowym, obiecującym strategiom walki z anemią, nowotworami oraz wieloma innymi chorobami.

Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii. Otrzymali ją: William G. Kaelin Jr., sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza

Po godzinie 10 na Twitterze i Facebooku Komitetu Noblowskiego pojawiło się zdjęcie Thomasa Perlmanna, sekretarza organizacji, który w rozmowie telefonicznej poinformował zwycięzców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii.

Nagrody Nobla są przyznawane od 1901 roku

Nagrody Nobla to prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu. Są przyznawane od 1901 roku. Oprócz medali i dyplomów, laureaci otrzymają po 9 milionów koron, czyli prawie milion euro. Dwa lata temu wartość pieniężna nagrody wzrosła o milion koron. Potocznie nazywana "nagrodą Nobla z medycyny", w rzeczywistości była opisana w testamencie fundatora, jako wyróżnienie z "fizjologii lub medycyny".

Jak co roku nagrodę w tej dziedzinie przyznaje nie Królewska Szwedzka Akademia Nauk ani Norweski Komitet Noblowski, tylko Instytut Karolinska,a dokładnie zgromadzenie profesorów Instytutu Karolinska w Solnie pod Sztokholmem, uniwersytetu medycznego, jednego z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Dotychczas 109 nagród w tej dziedzinie przyznano 216 osobom. Przeważają wśród nich naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Z kolei Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznaje nagrody z fizyki i chemii, zaś Norweski Komitet Noblowski wybiera laureata pokojowej Nagrody Nobla. Zwycięzców w dziedzinie literatury wybiera z kolei Akademia Szwedzka, zaś z ekonomii - Szwedzki Bank Narodowy.
Nagrody Nobla, zgodnie z wolą fundatora, są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe (w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii), a także literackie oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Najmłodsze jest wyróżnienie dla ekonomistów, które w 1968 roku zostało ufundowane przez Bank Szwecji.

Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

We wtorek Komitet Noblowski ogłosi zwycięzcę z fizyki, w środę - z chemii, w czwartek - z literatury. Laureata pokojowej Nagrody Nobla poznamy z kolei w piątek, zaś zwycięzcę Nobla z dziedziny ekonomii poznamy w następny poniedziałek.

W tym roku wyjątkowo literacką Nagrodą Nobla zostanie uhonorowanych dwóch twórców. Stanie się tak, ponieważ w 2018 wyróżnienie nie zostało przyznane. Akademia Szwedzka podjęła taką decyzję w związku z aferą dotyczącą przecieków werdyktów w komisji przyznającej nagrodę oraz oskarżeniami o molestowanie seksualne jakiego miał dopuścić się mąż jednej z członkiń jury.

W gronie laureatów Nagrody Nobla jest sześcioro Polaków. Po raz pierwszy wyróżnienie otrzymała w 1903 roku Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie fizyki, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem.

Więcej o: