Donald Tusk spotkał się z papieżem Franciszkiem. Przyjechał z całą rodziną i dębowym drzewkiem

Przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się z głową Stolicy Apostolskiej w przededniu synodu poświęconemu m.in. lasom amazońskim. Tusk przywiózł Franciszkowi w prezencie drzewko dębu. Na audiencji oprócz byłego premiera była jego żona, dzieci i wnuki.
Zobacz wideo

Donald Tusk spotkał się z papieżem Franciszkiem przed specjalnym zgromadzeniem synodu biskupów poświęconym Amazonii. Były polski premier odwiedził Watykan z całą rodziną - żoną, córką z mężem i ich córką oraz synem z żoną i ich trzema synami.

Rozmowa z papieżem trwała 10 minut. W komunikacie watykańskiego Biura Prasowego czytamy, że obie strony wyraziły zadowolenie z dobrych relacji Watykanu i Unii Europejskiej. Tematem rozmów były kwestie międzynarodowe i regionalne, a szczególnie przyszłość Unii i migracja. W dokumencie mowa jest o wsparciu Kościoła dla budowy Europy bardziej solidarnej, pokojowej i respektującej tożsamość jej narodów.

Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy o różnicy między "populizmem" a "popularyzmem", o odróżnianiu polityki "zadowalania ludzi" od polityki "dla ludzi". To kluczowe zagadnienie dla chrześcijańskich demokratów w Europie

- napisał Donald Tusk na Twitterze. 

Jak podaje Onet, odchodzący przewodniczący Rady Europejskiej wręczył Franciszkowi drzewko dębowe, tłumacząc, że w Polsce dąb jest symbolem siły. Z kolei papież wręczył Tuskowi płaskorzeźbę z gołąbkiem pokoju, orędzie na Dzień Pokoju, dokument o ludzkim braterstwie i encykliki.

Nie jest to pierwsze spotkanie Donalda Tuska z papieżem Franciszkiem. Pełniąc funkcję szefa Rady Europejskiej spotkał się już z papieżem w 2016 w Watykanie z okazji przyznania Ojcu Świętemu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. Wcześniej, w 2014 roku, był na audiencji u Franciszka jako ówczesny premier RP.

Austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że podczas niedawnego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku Donald Tusk apelował o ochronę lasów tropikalnych w Amazonii. W niedzielę rozpocznie się w Watykanie specjalne zgromadzenie synodu biskupów poświęcone właśnie Amazonii.

Więcej o: