W 2012 roku podczas nocnych, premierowych pokazów filmu "Mroczny Rycerz powstaje" w Aurora Town Center w Kolorado, doszło do zamachu. Jeden z widzów zaczął strzelać do ludzi znajdujących się w sali kinowej. Napastnik postrzelił wtedy 58 osób, a 12 zabił. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 6 lat. Według świadków mężczyzna rozpoczął atak w momencie, gdy na ekranie pojawiła się pierwsza strzelanina. 25-letni James Holmes został skazany na dwanaście kar dożywotniego pozbawienia wolności.
>>Już 4 października premiera "Jokera" w polskich kinach. Już sam zwiastun robi wrażenie:
Policjanci z Nowego Jorku nie chcą, by powtórzyła się historia z premiery filmu o Batmanie, dlatego postanowiono zastosować wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Z powodu premiery "Jokera" w Nowym Jorku zwiększone zostaną patrole policjantów w mundurach, jak i tych ubranych po cywilnemu. Część z nich ma pojawić się także w salach kinowych na Manhattanie, Bronxie, Queens, Brooklynie i Stanten Island.
- Jeśli coś się wydarzy w trakcie jednego z pokazów, będziemy w stanie szybko i skutecznie uspokoić daną sytuację - powiedział w rozmowie z portalem deadline.com jeden z funkcjonariuszy nowojorskiego Departamentu Policji. W komunikacie służb mieszkańcy są zapewniani, że "tym razem nie ma żadnych konkretnych i wiarygodnych gróźb", ale większe środki bezpieczeństwa zostają prewencyjnie wprowadzone. Zachęca się także mieszkańców, aby informować policję o przypadkach mogących zagrażać bezpieczeństwu publicznemu. Z kolei naczelnik ds. publicznych z Criminal Investigation Command Christopher Grey wskazywał, że obawa przed strzelaniną mimo wszystko "jest uzasadniona". Powodem mają być informacje zbierane przez agentów FBI w tzw. Darknecie i mediach społecznościowych, gdzie natrafili na niepokojące konwersacje. Przewija się w nich informacja na temat strzelanin po premierze "Jokera".
Przeciwko "Jokerowi", który opowiada historię największego wroga Batmana, wypowiedziały się rodziny ofiar z kina w Aurorze. Dla nich założenie, że przestępca może być głównym bohaterem filmu, było skandaliczne. Na dodatek obawiają się, że produkcja poświęcona w całości psychopatycznemu zabójcy może zainspirować do takiego samego ataku, jaki miał miejsce podczas premiery filmu o Batmanie. Warner Bros w odpowiedzi na list rodzin zaznaczył, że Joker nie jest przedstawiony w filmie jako pozytywna postać, ale ze względu na szacunek dla rodzin, filmu tego nie będzie można oglądać w Aurorze.
W związku z premierą "Jokera" armia Stanów Zjednoczonych wydała instrukcję, jak się zachować w przypadku strzelaniny. W komunikacie napisano m.in. by wchodząc do kina znaleźć co najmniej dwie drogi ucieczki, zachować czujność, a w razie niebezpieczeństwa zastosować procedurę "uciekaj, chowaj się, walcz". - Jeśli utknęliście w pomieszczeniu, to należy się schować i zachować ciszę. Jeśli napastnik was znajdzie, walczcie czym możecie - napisano w broszurze dla widzów. Dodatkowo sieć kin AMC zakazała widzom malowania i zasłaniania twarzy, mogą oni jednak przyjść na premierę ubrani w kostiumy.