Sygnalista i rozmowa Trump-Zełenski. Sekretarz stanu USA przyznaje, że przysłuchiwał się prezydentom

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał, że był jedną z osób, które przysłuchiwały się rozmowie prezydentów USA i Ukrainy. Jak przekonywał, wbrew narracji m.in. Demokratów, Donald Trump nie próbował wywierać wpływu na Wołodymyra Zełenskiego, a rozmowa dotyczyła m.in. tego, jak pomóc Ukrainie w walce z korupcją.

Amerykanie opublikowali niedawno stenogram z lipcowej telefonicznej rozmowy prezydentów USA i Ukrainy. Donald Trump w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim poruszył kwestie możliwości wszczęcia na Ukrainie antykorupcyjnego śledztwa, które mogłoby zaszkodzić Joe Bidenowi - potencjalnemu kontrkandydatowi Donalda Trumpa w przyszłych wyborach.

Podczas wspólnej konferencji w ubiegłym tygodniu obaj politycy zaprzeczali, że podczas ich lipcowej rozmowy dochodziło do politycznych nacisków.

>>"Media są zakłamane i skorumpowane". Trumpowi na konferencji puściły nerwy:

Zobacz wideo

Trump chce poznać tożsamość sygnalisty. Prawnicy: Obawiamy się o jego bezpieczeństwo

Sprawę ujawnił anonimowy sygnalista, a Demokraci w związku z podejrzeniami, że Trump mógł uzależniać odblokowanie pomocy dla Ukrainy od "załatwienia" sprawy śledztwa w sprawie syna Joe Bidena, uruchomili procedurę impeachmentu wobec prezydenta USA.

Rozmowa Trump-Zełenski. Pompeo przyznaje, że przysłuchiwał się rozmowie

Podczas konferencji w Rzymie głos w sprawie zabrał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Potwierdził, że był jedną z osób, które przysłuchiwały się rozmowie Trumpa z Zełenskim.

Ta rozmowa telefoniczna była w kontekście... tego, czym jest amerykańska polityka wobec Ukrainy. (...). Dotyczyła tego, by pomóc Ukrainie wyrwać się z korupcji, a także pomóc nowemu rządowi w budowaniu dobrze prosperującej gospodarki

- mówił Pompeo. Agencja AP wskazuje, że dopiero ponad tydzień od ujawnienia stenogramu rozmowy, sekretarz stanu USA przyznał, że ma jakąkolwiek wiedzę o tej sprawie. Jeszcze 22 września w ABC News mówił tylko, że nie wie, o czym dokładnie alarmował sygnalista.

Więcej o: