Putin "nie podziela podekscytowania" wystąpieniem Grety Thunberg. A Duma zaprasza ją do Rosji

Władimir Putin powiedział, że "nie podziela podekscytowania" wystąpieniem aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, zaś dorośli nie powinni stawiać dzieci "w ekstremalnych sytuacjach". Rosja należy do państw emitujących największą ilość dwutlenku węgla i eksportuje paliwa kopalne.

Nastoletnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji Greta Thunberg na niedawnym szczycie ONZ oskarżała światowych przywódców, że lekceważą kryzys klimatyczny. - Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym - mówiła. 

Głośne wystąpienie skomentował teraz prezydent Rosji Władimir Putin. Rosja jest czwartym państwem na świecie pod względem emisji dwutlenku węgla, a ponadto eksportuje paliwa kopalne. Na konferencji dotyczącej energetyki w Moskwie prezydent stwierdził, że "nie podziela podekscytowania" wystąpieniem aktywistki - podaje Reuters

- Nikt nie wyjaśnił Grecie, że współczesny świat jest skomplikowany i ludzie w Afryce i wielu krajach Azji chcą żyć w takim samym dobrobycie, jak w Szwecji - stwierdził. Putin mówił, że trzeba wspierać młodych angażujących się w aktywizm ekologiczny, jednak potępił "wykorzystywanie" młodzieży. -  Jestem pewien, że Greta to bardzo dobra i szczera dziewczyna. Ale dorośli muszą zrobić wszystko, by nie stawiać dzieci i młodzieży w ekstremalnych sytuacjach - stwierdził. 

>>To wystąpienie Grety Thunberg poruszyło świat:

Zobacz wideo

Duma zaprasza Gretę Thunberg

Pomimo braku "entuzjazmu" prezydenta możliwe, że aktywistka odwiedzi Rosję. Wasilij Własow, wiceprzewodniczący komisji Dumy Państwowej ds. zasobów naturalnych, własności i gruntów zaprosił ją do wystąpienia przed parlamentem - poinformował "The Moscow Times". - Zdaję sobie sprawę z obaw młodych ludzi w Rosji wobec światowych światowych wyzwań środowiskowych - powiedział. 

Zaprosił Thunberg do wygłoszenia wystąpienia dla rosyjskiej młodzieży w Dumie w terminie, który będzie odpowiadał aktywistce. 

Ponieważ rosyjskie prawo ogranicza wolność zgromadzeń i w związku z tym, gdy na świecie odbywały się wielkie strajki klimatyczne, tamtejsi aktywiści nieraz protestowali samotnie. Niektórzy jeszcze przed protestami zostali przesłuchani przez służby. 

***

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: