Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy oderwała się od Antarktydy. Będzie dryfować latami

Ważąca 315 miliardów ton góra lodowa właśnie oderwała się od jednego z lodowców szelfowych Antarktydy. Ze względu na rozmiar góra będzie monitorowana, ponieważ może stwarzać zagrożenie dla statków.
Zobacz wideo

Naukowcy od lat spodziewali się oderwania góry od Lodowca Szelfowego Amery'ego. Ostatecznie do tego doszło, choć - informuje BBC - oderwała się nie ta część, której się spodziewano. W ostatnim tygodniu września odłączył się fragment lodowca o powierzchni 1636 km kwadratowych, czyli trzy razy więcej, niż wynosi powierzchnia Warszawy. 

Góra lodowa oznaczona jako D28 ma 210 metrów grubości i szacuje się, że waży 315 miliardów ton. Ze względu na taką wielkość konieczne będzie jej monitorowanie. Może stwarzać zagrożenie dla statków. Zanim lód się rozpadnie i stopnieje, minie kilka lat. 

Proces odrywania się góry od lodowca zarejestrował europejski satelita Sentinel 1.

Niezwiązane ze zmianami klimatu

Pod koniec września Międzyrządowy Zespół ds. Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływ zmian klimatycznych na morza, oceany i lodowce. Ostrzegano w nim przed nieodwracalnymi zmianami, które wywołuje w ekosystemach człowiek, w tym o topnieniu lodowców i lądolodów. 

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli2" />

Jednak eksperci oceniają, że oderwanie się D-28 nie jest związane z globalnym ociepleniem. Wydzielenie się góry lodowej z Lodowca Szelfowego Amery'ego było przewidywane od lat. Lodowiec szelfowy to część lądolodu, która "spływa" na ocean i unosi się na jego powierzchni, a podstawa jest zanurzona w wodzie. Oddzielanie się od nich gór lodowych jest częścią naturalnego procesu. Lodowiec Szelfowy Amery'ego jest trzecią największą masą lodową Antarktyki. 

Mamy jeszcze szansę powstrzymywać katastrofalne skutki zmian klimatycznych, ale trzeba działać teraz. Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz klimatu, WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: