"Fałszywe i niebezpieczne". Tusk skomentował słowa Trumpa i apeluje: Wystarczyłoby przestać kłamać

To był ostatni szczyt ONZ, na którym Donald Tusk pojawił się jako przewodniczący Rady Europejskiej. Były premier skomentował m.in. wypowiedź Donalda Trumpa, ale też wystosował apel do polityków: - Wystarczyłoby przestać kłamać. Obecnie zbyt wielu polityków używa kłamstw jako stałą metodę do utrzymania władzy.
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, po raz ostatni w tej roli, co podkreślał podczas wystąpienia, zabrał głos na forum Zgromadzenia Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Już na wstępie były premier odniósł się do słów, które padły dwa dni wcześniej z ust Donalda Trumpa, aczkolwiek prezydenta USA nie wymienił z imienia i nazwiska.

Prezydent USA stwierdził w Nowym Jorku, także na sesji ZG ONZ, że "przyszłość nie należy do globalistów, przyszłość należy do patriotów".

Nie zgadzam się z tą opinią, jest fałszywa i niebezpieczna, nawet jeśli ma wielu zwolenników i propagatorów, którzy są u władzy. (...). Patriotyzm XXI w. musi mieć także wymiar globalny, w innym przypadku stanie się - jak wielokrotnie się działo - wspólnym narodowym egoizmem

- mówił Donald Tusk. Dalej perorował, że historie wielu państw pokazują, jak łatwo miłość do kraju przekształca się w nienawiść wobec sąsiadów. - Jak łatwo zmienić dumę ze swojej kultury w potępienie wobec kultury innych. Jak łatwo używać sloganów na temat własnej suwerenności przeciwko suwerenności innych - wyliczał.

Tusk apeluje o ochronę środowiska i nie tylko. "Chronić prawdę, przestać kłamać"

Następnie szef RE stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, że słowo "globalizm" "nie brzmi atrakcyjnie". Dlatego zamiast niego - wyjaśniał - woli używać sformułowania "solidarność". - Jest ważne dla mnie i mojego kraju. W moim politycznym słowniku globalizm i solidarność oznaczają to samo - powiedział, a później wspomniał, że kocha Gdańsk, z którego pochodzi, a także Polskę i Europę.

- Ale nawet jeśli będziemy mieszkać w najpiękniejszym i najnowocześniejszym europejskim mieście, nasze życie może zamienić się w piekło, jeżeli nie znajdziemy rozwiązań wobec globalnym zagrożeniom - mówił Donald Tusk, wymieniając wśród zagrożeń zmiany klimatu, terroryzm czy konflikty zbrojne.

Naturalne środowisko człowieka, które wymaga ochrony, to nie tylko powietrze i lasy. To także prawda w życiu publicznym, wolność, praworządność i międzynarodowa solidarność. By chronić prawdę, nie wystarczy oskarżać innych o fake newsy. Mówiąc szczerze, wystarczyłoby przestać kłamać. Obecnie zbyt wielu polityków używa kłamstw jako stałą metodę do utrzymania władzy

- mówił. Na koniec Tusk powiedział też: - Jeśli najpotężniejsi tego świata tego nie zrozumieją, przejdą do historii, ale nie jako przywódcy, ale jako fałszywi liderzy.

Więcej o: