Jacques Chirac nie żyje. Były prezydent Francji zmarł w wieku 86 lat

NPK

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Lider francuskiej prawicy zmarł w wieku 86 lat. Doniesienia agencji AFP zostały już potwierdzone, przez rodzinę zmarłego.

Jak podaje portal rtl.fr w wieku 86 lat zmarł były prezydent Republiki Francuskiej Jacques Chirac. Polityk odszedł w czwartek 26 września. Wiadomości te potwierdził m.in. mąż córki zmarłego prezydenta Salat-Baroux, który przekazał - "Prezydent Jacques Chirac zmarł dziś rano w otoczeniu swojej rodziny. Odszedł spokojnie". Wcześniej francuskie media informowały o jego problemach zdrowotnych.

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Miał 86 lat

Jacques Rene Chirac urodził się 29 listopada 1932 roku w Paryżu. W 1954 roku jako ochotnik wziął udział w wojnie w Algierii. W latach 1974-1976 roku pełnił funkcję współksięcia Andory. Zanim został prezydentem  (w latach 1995-2007) przez dwa lata był premierem Francji, a w latach 1977-1995 także merem Paryża.

Jacques Chirac był prezydentem Francji przez 12 lat oraz był ostatnim prezydentem tego kraju urodzonym przed wybuchem II wojny światowej. W politykę zaangażowany był przez łącznie 45 lat. Chirac uznawany jest także za ostatniego prezydenta Francji, który związany był z ruchem gaullistowskim.

Polityk znany był z poglądów konserwatywnych - był między innymi zwolennikiem surowych kar dla przestępców oraz opowiadał się przeciwko liberalizacji systemu gospodarczego. Zaistniał w polityce już w 1967 roku, kiedy został sekretarzem stanu w ministerstwie spraw społecznych ds. pracy w rządzie Pompidou - później także zajmował się pracą w resorcie ekonomii i finansów. Następnie powoływany był do pracy w rządach Maurice'a Couve de Murville'a czy Jacques'a Chaban-Delmasa. W 1972 roku został ministrem rolnictwa, a dwa lata później ministrem spraw wewnętrznych. 

Najważniejszą rolę w państwie przyjął w 1995 roku, kiedy wygrał wybory prezydenckie. Było to pierwsze po 21 latach zwycięstwo polityka gaullistowskiego. Jacques Chirac zasłynął z wielu kontrowersyjnych decyzji. Jedną z nich było wznowienie prób z bronią jądrową w Polinezji Francuskiej czy krytykowana polityka wojskowa w Afryce. Podczas drugiej kadencji, w 2002 roku, miał miejsce nieudany zamach na Chiraca, który przeprowadzony został podczas parady z okazji Dnia Zdobycia Bastylii. Ataku na prezydenta dokonał sympatyk Le Pena, który przegrał z Jacques'em Chirakiem w wyborach prezydenckich. 

W 2011 roku Jacques Chirac został skazany za nadużycia, gdy pełnił funkcję mera Paryża. Polityk miał płacić członkom RPR i ich krewnym za prace na rzecz miasta, które nie były wykonywane. Za defraudację publicznych pieniędzy i nadużycie zaufania publicznego został skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu. W ostatnim czasie francuskie media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia polityka. W 2005 roku były prezydent przeszedł udar mózgu, z którego skutkami zmagał się już do końca życia. Z tego powodu przeszedł operacje nerek oraz cierpiał na nawracające choroby płuc.  

WIĘCEJ O:

prezydent Jacques Chirac francja polityka
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (146)
POLECAMY
"Rosja. Zapłonęło podwozie Boeinga. Samolot uderzył o pas startowy. 49 osób rannych"
"Mateusz Morawiecki zadeklarował, że PiS nie zmieni ustawy aborcyjnej. "Próby polaryzują Polaków""
"Gliński karci opozycję ws. Banasia. Jego zdaniem zarzuty są "tabloidowe" i "nie ma żadnych dowodów""
"Będą żółte i czerwone strefy? Wiceminister Kraska: Mamy przygotowany plan, mamy przygotowane proporcje"
"63 proc. Polaków chce przyjąć trzecią dawkę. Starsi chętniejsi do szczepienia, niż młodzi [SONDAŻ]"
"Ministerstwo Zdrowia: 8378 nowych zakażeń i 101 ofiar śmiertelnych. Wzrost zakażeń o 50 proc."
"Patostreamer nagrywa, jak dręczy zwierzęta. Dlaczego policja nie reaguje? Jest odpowiedź"
"Pożar w Poznaniu na Dębcu. Nie udało się uratować 8-letniej dziewczynki. Zmarła w szpitalu"
NAJNOWSZE
11:02 Będą żółte i czerwone strefy? Wiceminister Kraska: Mamy przygotowany plan, mamy przygotowane proporcje
10:52 63 proc. Polaków chce przyjąć trzecią dawkę. Starsi chętniejsi do szczepienia, niż młodzi [SONDAŻ]
10:31 Ministerstwo Zdrowia: 8378 nowych zakażeń i 101 ofiar śmiertelnych. Wzrost zakażeń o 50 proc.
10:19 Pożar w Poznaniu na Dębcu. Nie udało się uratować 8-letniej dziewczynki. Zmarła w szpitalu
10:18 Puławy. Radny z klubu PiS skazany za usiłowanie kradzieży prądu. "Jestem niewinny w stu procentach"
10:07 Nie masz pamięci do imion? Ten quiz będzie ci się śnił po nocach
10:01 Krzysztof Brejza ujawnia: Byłem śledzony, a TVP opublikowała zmanipulowane wiadomości. Mam dowód