Macron do młodych: Jedźcie protestować do Polski! To ona blokuje unijne działania ws. klimatu

W drodze na szczyt klimatyczny Emmanuel Macron, pytany przez dziennikarzy "Le Parisien" o wstrzymywanie zmian w unijnej polityce klimatycznej, wskazał Polskę jako winowajcę.
Zobacz wideo

- Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. (…) Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę - powiedział prezydent Francji odnosząc się do prób wdrożenia neutralności klimatycznej w UE do 2050 r.

Neutralność klimatyczna i stanowisko Polski

W czerwcu br. liderzy UE zamierzali przyjąć wspólną deklarację o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nie doszło do tego z powodu sprzeciwu kilku państw, w tym Polski.

- Najpierw należy ustalić, w jaki sposób naszym firmom i obywatelom zostanie zrekompensowany koszt wynikający z przestawienia się na droższe źródła energii - stwierdził wówczas Mateusz Morawiecki, przedstawiając sprzeciw Polski jako sukces oraz działanie mające na celu ochronę naszych interesów. 

23 września o 16 polskiego czasu rozpocznie się szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku. Weźmie w nim udział 60 przywódców państw.

Więcej o: