Hiszpania. Od 2003 roku z rąk partnerów zginęło ponad tysiąc kobiet. "Nie chcemy już minut ciszy"

20 września w całej Hiszpanii odbędzie się ok. 260 manifestacji zorganizowanych przeciwko przemocy domowej i seksualnej, której doświadczają kobiety w tym kraju.
Zobacz wideo

Hiszpański portal "Republica" pisze o licznych manifestacjach, które odbędą się 20 września w całej Hiszpanii. W nocnych protestach udział wezmą setki tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy, ubrani w fioletowe akcenty, sprzeciwią się przemocy domowej i seksualnej. Protestujący ogłaszają nawet "feministyczny stan wyjątkowy".

"Feministyczny stan wyjątkowy" w Hiszpanii w sprawie przemocy domowej

Protesty organizowane są w Hiszpanii od lipca ubiegłego roku. We wrześniu protesty odbędą się pod hasłem "Noc będzie fioletowa", a biorący udział w manifestacjach sprzeciwią się wciąż wzrastającym statystykom gwałtów i morderstw kobiet w Hiszpanii.

Tylko w tym roku z rąk swoich partnerów zabitych zostało 42 kobiet, które osierociły łącznie 32 dzieci. Jak podaje "Publico", tegoroczny lipiec był jednym z najgorszym od dziesięciu lat pod względem liczby zgłaszanych przestępstw wobec kobiet. Według statystyk w te wakacje liczba przypadków przemocy seksualnej wobec kobiet w Hiszpanii wzrosła, a przemoc domowa lub seksualna zgłaszana była na policję średnio co sześć godzin. Od 2003 roku, kiedy zaczęły być prowadzone statystyki dotyczące przemocy domowej w Hiszpanii, zabitych z rąk swoich mężów, narzeczonych i chłopaków zostało 1017 kobiet.

Od czerwca do początku września w wyniku przemocy domowej zginęło już 19 kobiet. Tym samym w 2019 roku liczba takich zabójstw może być największa od czterech lat. W manifeście grupy Emergencia Feminista czytamy: "Tego lata panowało barbarzyństwo: morderstwa, gwałty, molestowanie i znęcanie się nad dziećmi i całą rodziną. Sprzeciwiamy się apatii i obojętności, krzyczymy przeciwko pasywności mediów, pasywności społeczeństwa i polityków. Krzyczymy, ponieważ nie chcemy już więcej minut ciszy".

Manifestację rozpoczną się po godzinie 20 m.in. w Madrycie, Barcelonie i Bilbao. 

Więcej o: