Trwa Światowy Strajk Klimatyczny. Przed Bramą Brandenburską "powiesili się" aktywiści. "Największa mobilizacja w historii"

Jesteśmy dziś świadkami prawdopodobnie największego strajku klimatycznego w historii. Protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego odbywają się w sumie w 139 krajach świata. W Polsce ludzie wyszli na ulice 68 miast.
Zobacz wideo

W piątek 20 września na całym świecie odbywają się manifestacje mające za zadanie zwrócenie uwagi wpływowych polityków na pogłębiający się kryzys klimatyczny. Protesty odbywają się w ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ, który rozpocznie się po weekendzie. Do udziału w protestach zachęcała w czwartek na Twitterze nastoletnia aktywistka Greta Thunberg, "twarz" młodzieżowych protestów klimatycznych na świecie. 

Światowy Strajk Klimatyczny. Cały świat staje w obronie klimatu

Jako pierwsza strajk zaczęła strajk Australia. Szacuje się, że w piątkowych protestach w bierze udział około 300 tysięcy osób, w tym 100 tys. w samym Melbourne, 10 tys. w Canberze.

W Sydney protestujący przynieśli i podrzucali do góry wielką dmuchana kulę ziemską.

Australia Climate ProtestAustralia Climate Protest Protest klimatyczny w Sydney, Fot. Rick Rycroft / AP Photo

W Nowym Jorku oczekiwano na ulicach ponad miliona młodych ludzi! 1,1 mln uzyskało ważne zwolnienia z lekcji oraz zajęć na uczelniach. W Berlinie przed Bramą Brandenburską młodzi aktywiści stanęli na drewnianej szubienicy na wielkich kostkach lodu z pętlami na szyjach - aby zobrazować ogrom zagrożenia, jakie stanowią dla środowiska zmiany klimatu. Protestujący nie zawiedli też w Wielkiej Brytanii, Czechach, Tajlandii, Indiach i Nowej Zelandii, a także na Filipinach.

Germany Climate ProtestsGermany Climate Protests Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Philippines Climate ProtestsPhilippines Climate Protests Protest na Filipinach, Fot. Bullit Marquez / AP Photo

W Polsce na rzecz rozwoju czystych źródeł energii działa Greenpeace. Organizacja sukcesywnie wywiera presję i walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Jeśli zgadzasz się z postulatami Strajku Klimatycznego, DZIAŁAJ:

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli1" />

Strajkuje też Polska 

W naszym kraju rganizatorem Protestu Tysiąca Miast jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przemarsze i pikiety w obronie klimatu mają miejsce m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Białymstoku i Szczecinie

- Mam tak samo jak ty, miasto moje w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak - apelowali na plakatach uczestnicy marszu w Warszawie. Ulicamy stolicy przeszło około 10 tys. osób. Na transparentach można było zobaczyć hasła: "Save the planet", "Dzieci i ryby mają głos", "Mam tak samo jak ty, miasto moje w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak".

*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie *Młodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie, Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Specjalnie dla Gazeta.pl piątkowe protesty skomentowała rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska, Katarzyna Guzek: - Młodzi ludzie, którzy dziś w całej Polsce wzięli udział w Strajku dla Klimatu wykazali się determinacją i dojrzałością, której politycy, zwłaszcza ci będący u władzy, mogliby im pozazdrościć. Protesty, pokojowe akcje bezpośrednie i happeningi doprowadziły do tego, że politykom coraz trudniej jest unikać odpowiedzialności za postępujący kryzys klimatyczny. To od ich decyzji i działań zależy to czy uda się zapobiec katastrofie klimatycznej czy nie.

- Zdecydowana większość Polek i Polaków chce, żeby ochrona klimatu była jednym z kluczowych tematów w kampanii wyborczej. Nie wydarzyłoby się to, gdyby nie wzmożone działania ruchów społecznych, w tym odbywających się w całej Polsce Strajków dla Klimatu. Presja, która wywoływana jest na polityków ma sens, widać to choćby po tym, że debata o odchodzeniu od spalania paliw kopalnych nabiera realnych kształtów.

 Te zmiany muszą zachodzić szybciej, naukowcy ostrzegają, że zostało nam zaledwie 11 lat na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym czasie Polska powinna odejść od spalania węgla.

- dodaje rzeczniczka. 

Greenpeace Polska prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i wytrwale, sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Wesprzyj ich działania na rzecz klimatu POD TYM LINKIEM >>

- Strajki klimatyczne, protesty, te młodzieżowe i te ludzi dorosłych są nie do przecenienia. Nie do przecenienia jest rola i działalność Grety Thunberg - powiedział również w rozmowie z Gazeta.pl Andrzej Gąsiorowski, prawnik i działacz klimatyczny, współzałożyciel fundacji Fota4Climate. 

Więcej o: