Rosja: Wybuch w centrum wirusologi. Władze twierdzą, że nie ma zagrożenia biologicznego

W rosyjskim Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor" w Kolcowie na Syberii miała miejsce eksplozja butli z gazem, w wyniku której wybuchł pożar. Władze zapewniają jednak, że z laboratoriów nie wydostały się żadne wirusy.
Zobacz wideo

Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor" to centrum badawcze, w którym przechowywane są m.in. wirus ospy prawdziwej oraz wirus Ebola. W czasach sowieckich ośrodek ten był miejscem badań nad bronią biologiczną, a obecnie jest jednym z głównych rosyjskich centrów badań nad chorobami.

Rosja: Pożar centrum wirusologii. Jedna osoba została ranna

Do wybuchu gazu w rosyjskim Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor" miało dojść podczas remontu, którzy przeprowadzano w pokoju inspekcji sanitarnej na piątym piętrze. Eksplozja wywołała pożar, który zajął 30 metrów kwadratowych budynku. Ogień udało się ugasić. W wyniku zdarzenia ranny został jeden z pracowników ośrodka, który doznał poparzeń III stopnia - relacjonuje "The Guardian". Rosyjskie władze zapewniają, że w pomieszczeniu, w którym wybuchł pożar, nie przechowywano żadnych substancji niebezpiecznych biologicznie.

Więcej o: