Hamza bin Laden nie żyje. Syn byłego lidera Al-Kaidy zabity przez Amerykanów

Biały Dom poinformował, że Hamza bin Laden, syn byłego lidera Al-Kaidy Osamy bin Ladena, został zabity w trakcie amerykańskiej operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej w rejonie Afganistanu i Pakistanu.
Zobacz wideo

Amerykańskie władze potwierdziły wcześniejsze medialne doniesienia o śmierci Hamzy bin Ladena, syna zabitego w 2011 r. byłego przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Biały Dom poinformował, że Hamza bin Laden zginął w trakcie operacji antyterrorystycznej w regionie Afganistanu i Pakistanu.

Oświadczenie Białego Domu nie zawiera żadnych dalszych szczegółów. Nie wiadomo, kiedy Hamza bin Laden został zabity, a także w jaki sposób Stany Zjednoczone potwierdziły jego śmierć. W oświadczeniu stwierdzono, że śmierć Hamzy bin Ladena "nie tylko pozbawia Al-Kaidę ważnych umiejętności przywódczych i symbolicznego związku z ojcem, ale także osłabia działania operacyjne grupy".

Hamza bin Laden nie żyje

Mężczyzna prawdopodobnie urodził się w 1989 r. Ostatni raz wystąpił publicznie w 2018 r. SGroził wówczas Arabii Saudyjskiej i wzywał mieszkańców Półwyspu Arabskiego do buntu. W lutym Departament Stanu ogłosił nagrodę dla osoby, która udzieli informacji na temat miejsca pobytu Hamzy bin Ladena. Według amerykańskich służb mężczyzna był typowany na przywódcę Al-Kaidy.

Jako przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden wraz z innymi członkami grupy zaplanował m.in. ataki, do których doszło w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r.

Więcej o: