Rzecznik policji w Londonderry [nazwa stosowana naprzemiennie z Derry, używanym przez katolicką część miasta - red.] poinformował, że podłożenie ładunku wybuchowego przez dysydenckie ugrupowanie Nowa IRA było bezpośrednio wymierzone w funkcjonariuszy policji .
Do zdarzenia doszło, gdy śledczy prowadzili dochodzenie w sprawie śmierci Lyry McKee - zastrzelonej przed kilkoma miesiącami dziennikarki. Policjanci przeszukiwali jeden z samochodów przy ulicy Creggan Heights, gdy odnaleziono bombę. Kilka chwil po zarządzeniu ewakuacji okolicznych domów, w kierunku funkcjonariuszy poleciały płonące butelki z benzyną.
Ładunek wybuchowy szczęśliwie udało się rozbroić. W operacji brało udział 80 funkcjonariuszy. W starciach z policją ucierpiało dwóch bojówkarzy. Żaden funkcjonariusz nie odniósł obrażeń
- podaje BBC,
"W trakcie prowadzenia czynności policyjnych nieopodal zgromadziła się grupa licząca od 60 do 100 osób, która zaatakowała funkcjonariuszy. W kierunku policji poleciało około 40 podpalonych butelek z benzyną " - czytamy w oświadczeniu rzecznika Policji Irlandii Północnej.
Lyra KcKee została zabita przez bojowników Prawdziwej IRA - skrzydła Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Dziennikarka została zastrzelona podczas nagrywania telefonem lokalnych zamieszek. Celem napastników nie była jednak kobieta, a stojący nieopodal policjanci. Sprawców nie udało się zidentyfikować.
Brexit zaognia konflikt
Sytuację zaognia konflikt polityczny. Irlandia Północna nie posiada rządu od ponad 2,5 roku. W 2017 roku, ze względu na nieporozumienia i starcia między frakcjami politycznymi, zawieszono działalność parlamentu w Belfaście. Decyzje dotyczące Irlandii Północnej podejmuje brytyjska Izba Gmin - informuje RMF FM.
Prowincja Ulster, w której miały miejsca starcia z Prawdziwą IRA pozostaje najbardziej spornym terytorium kraju. To właśnie przez nie miałaby przebiegać unijna granica - między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Prawdziwa IRA jest zwolennikiem zjednoczenia całej Zielonej Wyspy - którą zajmują obie Irlandie - i nie godzi się na podział kraju.
Prawdziwa IRA to odłam Irlandzkiej Armii Republikańskiej, formacji militarnej, która powstała na początku XX wieku. Dziś jej odłamy są uważane z organizacje terrorystyczne.