Najwyższy punkt Szwecji zdegradowany na drugie miejsce. Stracił 24 z 60 metrów pokrywy lodowej

Południowy wierzchołek góry Kebnekaise - uznawany od ponad wieku za najwyższy punkt Szwecji - został zdegradowany na drugie miejsce pod względem wysokości. Pierwsze miejsce zajmuje teraz północny wierzchołek tej samej góry. Po dziesięcioleciach wzrostu temperatury stopiła się jedna trzecia pokrywy lodowej szczytu.
Zobacz wideo

Południowy wierzchołek Kebnekaise uznawany był za najwyższy szczyt Szwecji od czasu, kiedy w 1880 roku zaczęto robić pomiary szczytów w tym kraju. Stopnienie lodowca, który znajdował się na jego szczycie, spowodowało, że drugi wierzchołek - niepokryty lodem - stał się wyższy.

Profesor geografii z Uniwersytetu Sztokholmskiego Ninis Rosqvist powiedziała, że ta sytuacja to "potężny symbol zmiany". - Fakt, że lód topnieje wraz ze wzrostem temperatury, nie zadziwia, ale zaistniały fakt może wstrząsnąć społeczeństwem - podkreśliła badaczka.

W ciągu ostatnich 50 lat południowy szczyt Kebnekaise stracił 24 z około 60 metrów pokrywy lodowej. Obecnie jego wysokość to 2095,6 metra. Północny szczyt góry sięga 2096,8 metra. W ostatnie dziesięcioleciu średnia temperatura w Szwecji znacząco wzrosła. 2018 rok był najcieplejszym rokiem w historii kraju.

Więcej o: