Reuter: W próbkach pobranych z irańskiego magazynu są ślady uranu

Powołując się na źródła dyplomatyczne, agencja Reutera podaje, że w próbkach pobranych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) z irańskiego magazynu są ślady uranu.
Zobacz wideo

Chodzi o miejsce w Teheranie, które premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał "tajnym magazynem atomowym". Miało się w nim, według izraelskiego polityka znajdować 15 kilo nieokreślonego materiału radioaktywnego.

Reuter podaje za dwoma swoimi informatorami zorientowanymi w pracach ONZ-towskiej agencji, że - mimo jej próśb - Iran nie złożył wyjaśnień w sprawie próbek. Teheran miał na to dwa miesiące.

W kwietniu agencja informowała, że MAEA, która nadzoruje realizację międzynarodowej umowy nuklearnej z Iranem, przeprowadziła inspekcję w tym kraju i wzięła próbki do badania. Według izraelskich i amerykańskie mediów w próbkach wykryto "ślady radioaktywnego materiału". Zdaniem dyplomatów, na których powołuje się Reuter, miał to być uran, ale oczyszczony w stopniu mniejszym niż wymagany do produkcji broni jądrowej. Informatorzy zastrzegają, że nie wiadomo, czy ślady pochodzą z materiałów składowanych przed rokiem 2015, kiedy zawarto umowę, czy z innego okresu. 

Ani Iran, ani MAEA nie udzieliły komentarza w tej sprawie.

Czytaj więcej: Iran wypuścił siedmiu członków załogi brytyjskiego tankowca. Statek przetrzymywany jest od połowy lipca

Umowa z USA z Iranem, która już nie obowiązuje

Zawarta przed 4 laty umowa nałożyła ograniczenia na program nuklearny Iranu w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych. Porozumienie określało limity ilości oraz stopień, do którego Teheran może oczyszczać uran. Iran twierdził, że jego nuklearne ambicje zawsze były pokojowe. Jednak po odstąpieniu od porozumienia przed rokiem przez Stany Zjednoczone i ponownym nałożeniu przez nie sankcji, Teheran zapowiedział, że będzie naruszał postanowienia umowy nuklearnej. 

Opublikowany kilka dni temu kwartalny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej potwierdza, że ma to miejsce. Z danych Agencji wynika, że w lipcu irańskie zasoby wzbogaconego uranu wynosiły 241,6 kg, czyli o blisko 39 kg więcej niż przyznany umową limit. Stopień oczyszczania pierwiastka również limit przekracza. 130-tonowego limitu nie przekracza natomiast irański zapas ciężkiej wody.

Więcej o: