Ukraina uwolniła bardzo ważnego świadka ws. zestrzelenia MH17. Holandia ma teraz spory problem

Jedną z osób, których Ukraina przekazała Rosji w trakcie wymiany jeńców, był Wołodymyr Cemach - prorosyjski separatysta, uważany za najważniejszego świadka w sprawie zestrzelenia malezyjskiego pasażerskiego Boeinga w 2014 roku. Teraz ekstradycji mężczyzny domaga się Holandia, w której w 2020 r. ma ruszyć proces osób odpowiedzialnych za katastrofę.
Zobacz wideo

Rosja uwolniła w sobotę 35 ukraińskich więźniów w zamian za uwolnienie przez Ukrainę 35 osób - głównie Rosjan i prorosyjskich separatystów aresztowanych za udział walkach w Donbasie. Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin podkreślili, ze są zadowoleni z wypełnienia uzgodnień w ramach, jak to określono, pierwszego etapu na drodze do normalizacji dialogu.

W sobotę do Kijowa z Moskwy przyleciało 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję podczas ubiegłorocznej agresji w Cieśninie Kerczeńskiej oraz 11 cywilnych więźniów, również Ołeh Sencow - ukraiński reżyser skazany w Rosji na 20 lat łagru.

Wołodymyr Cemach oddany Rosji

Wśród osób przekazanych Rosji przez Ukrainę wiele kontrowersji wzbudza postać Wołodymyra Cemacha - prorosyjskiego separatysty, najważniejszego świadka w sprawie zestrzelenia malezyjskiego pasażerskiego Boeinga w lipcu 2014 roku. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że Rosjanie uzależniali wymianę więźniów od obecności Cemacha na liście osób podlegających wymianie.

Wołodymyr Cemach został zatrzymany przez ukraińskie siły specjalne w czerwcu w mieście Śnieżne w obwodzie donieckim. Jak podaje ABC News, Cemach był odpowiedzialny za obronę przeciwlotniczą w rejonie, z którego wystrzelono pocisk. Mężczyzna miał też zostać nagrany, gdy mówił o ukryciu wyrzutni pocisku Buk.

Jak podaje ukraińska agencja informacyjna Unian, holenderscy prokuratorzy domagają się teraz od Federacji Rosyjskiej ekstradycji Cemacha. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marjia Zacharowa poinformowała, że najpierw musi zostać ustalony status prawny mężczyzny i do tego momentu żadne decyzje nie będą podejmowane. Śledczy z Holandii zdążyli jednak przesłuchać Cemacha, gdy ten znajdował się jeszcze na Ukrainie.

Do katastrofy Boeinga 777 linii Malaysia Airlines (nr lotu MH17) doszło 17 lipca 2014 r. w obwodzie donieckim na Ukrainie. Maszyna została zestrzelona pociskiem ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Zarzuty postawiono czterem osobom, które jednak znajdują się poza zasięgiem śledczych. Proces rusza w marcu przyszłego roku.

Więcej o: