Ukraina i Rosja wymieniły więźniów. Ołeh Sencow już w Kijowie. Jest komunikat polskiego MSZ i reakcja Tuska

11 cywilnych i 24 wojskowych ukraińskich więźniów politycznych przyleciało z Moskwy do Kijowa. Wśród nich znajdował się reżyser Ołeh Sencow. Na lotnisku witał ich Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent podkreślał, że wymiana więźniów była możliwa dzięki jego umowie z Władimirem Putinem. W zamian za uwolnionych Ukraińców ukraińskie władze przekazały Moskwie 35 więźniów - Rosjan i prorosyjskich separatystów.
Zobacz wideo

W samolocie z Moskwy przylecieli ukraińscy marynarze zatrzymani przez Rosję w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Wśród 11 cywilnych więźniów politycznych do Kijowa byli m.in. reżyser Ołeh Sencow i dziennikarz Roman Suszczenko. Z przybyłymi na płycie lotniska w Boryspolu spotkały się rodziny i znajomi, ale też prezydent Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent podkreślał, że uwolnienie więźniów to efekt jego rozmów z prezydentem Rosji.

Z lotniska uwolnieni z Rosji Ukraińcy pojechali do szpitala, gdzie mają przejść badania medyczne. Z kolei z Kijowa do Moskwy poleciało 35 więźniów. Wśród nich około 20 obywateli Rosji oskarżonych o prowadzenie działań zbrojnych na Ukrainie, ale też prorosyjscy separatyści - obywatele Ukrainy. 

Czytaj więcej: Ukraina zniesie moratorium na ekshumacje polskich ofiar. Zełenski złożył obietnicę na spotkaniu z Dudą

Wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą

W listopadzie ubiegłego roku rosyjska straż graniczna ostrzelała, staranowała i zajęła trzy ukraińskie jednostki płynące z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Rosjanie wzięli wtedy do niewoli 24 ukraińskich marynarzy, których oskarżyli o próbę nielegalnego przekroczenia granicy. Działania Moskwy potępiły Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

W 2014 roku, kilka tygodni po rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany ukraiński reżyser Ołeh Sencow. Rosyjskie służby zarzuciły mu przygotowywanie serii zamachów terrorystycznych na zaanektowanym półwyspie. Sencow trafił do łagru, gdzie miał spędzić 20 lat. Jego uwolnienia również żądali zachodni politycy i międzynarodowe organizacje.

Według rosyjskich mediów, wymiana jeńców między Rosja i Ukrainą może być początkiem procesu normalizacji stosunków między Moskwą a Kijowem. Mówił o tym między innymi szef senackiej komisji spraw zagranicznych Konstantin Kosaczow. Takie stanowisko przekazała także w tej sprawie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa.

MSZ: Przetrzymywanie więźniów było przejawem łamania prawa

Oświadczenie w sprawie powrotu do kraju ukraińskich obywateli wydało polskiego MSZ. Jak czytamy w komunikacie, resort przyjął to wydarzenie z "zadowoleniem".

Stało się to dzięki wysiłkom władz ukraińskich oraz ustawicznym działaniom społeczności międzynarodowej, która stanowczo domagała się od władz rosyjskich zwolnienia więźniów.  Przetrzymywanie tych więźniów przez FR było przejawem łamania prawa międzynarodowego i stało w sprzeczności z wartościami ogólnoludzkimi i zasadami cywilizowanego świata.

- podkreśla MSZ. Ministerstwo przypomina, że również Polska domagała się przywrócenia wolności obywatelom Ukrainy, np. poprzez uchwałę Sejmu czy interwencję na forum OBWE.

Przeżywamy ten dzień wspólnie z rodzinami przetrzymywanych. Życzymy zwolnionym więźniom powrotu do zdrowia i pełnej aktywności zawodowej. Wyrażamy nadzieję, że wynegocjowane porozumienie umożliwi kolejne kroki ku deeskalacji konfliktu w Donbasie i trwałemu zakończeniu działań wojennych na Ukrainie.

- podsumowuje ministerstwo.

Donald Trump i Donald Tusk reagują

Gratulacje w związku z wymianą jeńców złożył też prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Wyraził przy tym nadzieję, że jest to początek normalizacji stosunków między oboma krajami.

- Rosja i Ukraina właśnie wymieniły dużą liczbę więźniów. Bardzo dobre wieści, być może jest to pierwszy gigantyczny krok do pokoju. Gratulacje dla obu krajów! - napisał na Tweeterze Donald Trump.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał z kolei, że z ulgą przyjął uwolnienie przez Rosję ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Donald Tusk zamieścił krótki wpis na Twitterze, w którym wezwał Rosję do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i do poszanowania integralności terytorialnej. 

Więcej o: