Ukraińscy marynarze i Oleg Sencow wracają do domu. Rosja i Ukraina wymieniają więźniów

Trwa wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą. Wśród nich są ukraińscy marynarze zatrzymani w ubiegłym roku - podaje rosyjska agencja Interfax, powołując się na ich pełnomocnika.
Zobacz wideo

Od kilku godzin w Moskwie dziennikarze informują o trwającym procesie wymiany jeńców między Rosją i Ukrainą. Jak przypominają rosyjskie i ukraińskie media, negocjacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy i nadzorowali je bezpośrednio prezydenci obu krajów: Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski.
Według relacji rosyjskich mediów wśród 35 osób, które Moskwa zgodziła się przekazać Ukrainie są między innymi ukraińscy marynarze wzięci do niewoli w Cieśninie Kerczeńskiej oraz ukraiński reżyser Ołeh Sencow. W obu przypadkach o uwolnienie Ukraińców apelowali do Rosji zachodni politycy, w tym przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej.

W listopadzie ubiegłego roku rosyjska straż graniczna ostrzelała, staranowała i zajęła trzy ukraińskie jednostki płynące z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Rosjanie wzięli wtedy do niewoli 24 ukraińskich marynarzy, których oskarżyli o próbę nielegalnego przekroczenia granicy. Działania Moskwy potępiły Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Wcześniej, w 2014 roku kilka tygodni po rosyjskiej aneksji Krymu został aresztowany ukraiński reżyser Ołeh Sencow. Rosyjskie służby zarzuciły mu przygotowywanie serii zamachów terrorystycznych na zaanektowanym półwyspie. Sencow trafił do łagru, gdzie miał spędzić 20 lat. Jego uwolnienia również żądali zachodni politycy i międzynarodowe organizacje.

Więcej o: