Ostatni raport WHO (World Health Organization) pokazuje, że wskaźniki spożycia alkoholu w Europie nie spadły zgodnie z oczekiwaniami. Nie pomógł nawet wspólny plan działania na rzecz ograniczenia szkodliwego spożycia trunków na lata 2012–2020, który podpisały wszystkie kraje Unii Europejskiej.
Ponad 210 000 Europejczyków rocznie traci życie z przyczyn związanych z piciem napojów wyskokowych. Organizacja wzywa do podjęcia natychmiastowych działań
- czytamy w raporcie.
Młodzi mieszkańcy Norwegii oraz Szwajcarii w wieku 15+ wypijają równowartość dwóch butelek wina tygodniowo. Poziom zgonów spowodowanych piciem alkoholem przez nastolatków utrzymuje się w Europie na niedopuszczalnie wysokim poziomie - informuje WHO. Raport pokazuje, że 1 na 4 zgony wśród młodych dorosłych jest spowodowany nadmierną konsumpcją napojów wysokoprocentowych.
Kiedy alkohol staje się jednym z największych zabójców młodych ludzi, nie możemy pozwolić sobie na zadowolenie. Jest to produkt, który wielokrotnie trafia do rąk najmłodszych pomimo dowodów, że spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na rozwój organizm
- informuje dr Carina Ferreira-Borges z WHO
"Plan, na który się zdecydowaliśmy, będzie aktualny jeszcze tylko przez rok. Musimy natychmiast zintensyfikować wysiłki" - dodała.
Alkohol jest substancją psychoaktywną, która, spożywana w nadmiernych ilościach, może drastycznie wpłynąć na kondycję fizyczną oraz psychiczną każdego człowieka. Ponad 76 proc. zgonów w Unii Europejskiej jest związana ze spożyciem alkoholu. Do najbardziej skutecznych "alkoholowych zabójców" zaliczamy: nowotwory, marskość wątroby oraz choroby sercowo-naczyniowe.
Według danych zawartych w raporcie Polacy wypijają 11,6 litra mocnych alkoholi rocznie (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Plasuje to nasz kraj na 11. miejscu w niechlubnym rankingu. Daleko nam do Litwinów, którzy zajęli 1. miejsce z wynikiem 15 litrów na głowę, jednak wcale nie ma się z czego cieszyć - konsumpcja alkoholu w naszym kraju, w stosunku do roku 2011, wzrosła o 0,3 proc.
Z ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że państwami europejskimi, wśród których wskaźnik spożycia czystego alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekracza 10 litrów, znalazły się:
Dla porównania, z danych o których poinformował The Guardian za 2017 r. wynika, że w Chinach roczne spożycie alkoholu utrzymywało się na średnim poziomie 7 litrów na głowę, w USA nieco poniżej 10, a całej Ameryce Północnej 11,5 litra wśród mężczyzn oraz 5 wśród kobiet. W Europie zaś konsumpcja alkoholu wynosiła odpowiednio 15 i 3,5 litra dla mężczyzn i kobiet.
Jeszcze w 1990 r. każdy dorosły mieszkaniec Ziemi średnio rocznie 5,9 litra alkoholu, w 2017 r. już 6,5 litra. W 2019 współczynnik ten wyniósł 7,1 litra.