Jair Bolsonaro nie pojawi się na szczycie dotyczącym Amazonii. Mimo że sam go zwołał

Jair Bolsonaro oświadczył, że nie pojawi się pod koniec tygodnia na szczycie przywódców państw Ameryki Płd. w Kolumbii z uwagi na zły stan zdrowia. Podczas planowanej na koniec tygodnia konferencji miały zapaść decyzje dotyczące wspólnej polityki ochrony lasów w Amazonii.
Zobacz wideo

Na konferencję w kolumbijskim mieście Leticia zaproszeni zostali przywódcy Boliwii, Kolumbii, Peru, Ekwadoru, Gujany i Surinamu. Jednak inicjator spotkania, czyli prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który zwołał je na szybko po przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu rozmowach z przywódcą Chile, Sebastianem Pinerą, nie pojawi się na nim - jak twierdzi -z powodu złego stanu zdrowia i konieczności przygotowania się do czwartej już operacji usunięcia przepukliny.

Negocjacje ws. Amazonii bez najważniejszego gracza

Nawracająca dolegliwość to „pamiątka” po ubiegłorocznym zamachu na jego życie - Bolsonaro został pchnięty nożem podczas kampanii prezydenckiej. Biuro prezydenta nie podało dokładnego terminu operacji, ale lokalny portal G1 podaje, że została ona zaplanowana na 8 września. W Kolumbii pojawi się więc wiceprezydent generał Hamilton Mourao, a sam Bolsonaro deklaruje ewentualne połączenie wideo, jeśli pozwoli mu na to samopoczucie.

Bolsonaro: niech Macron przeprosi za swoje słowa

W mediach cały czas niesie się echo konfliktu pomiędzy przywódcami Brazylii i Francji. W czerwcu Emmauel Macron zagroził, że nie zgodzi się na ratyfikację traktatu o wolnym handlu Unii z krajami Mercosur, negocjowanego przez 20 lat, jeśli Bolsonaro wycofa Bazylię z paryskiego porozumienia o klimacie.

Konflikt zaostrzył się, kiedy Bolsonaro odwołał w ostatniej chwili planowane na 29 lipca spotkanie z francuskim szefem dyplomacji Jean-Yves Le Drianem i demonstracyjnie poszedł do fryzjera. Później było tylko gorzej: internetowe przytyki Bolsonaro dotyczące urody Brigitte Macron wygenerowały równie złośliwą odpowiedź: - Mam nadzieję, że Brazylijczycy wkrótce będą mieli prezydenta, który zachowuje się jak prezydent - odgryzł się prezydent Francji.

Jak podaje Asociated Press, we wtorek 3 września w swoich wypowiedziach dla mediów Bolsonaro cierpko stwierdził, że powróci do rozmów z Macronem jedynie wtedy, gdy ten wycofa się z niektórych swoich komentarzy. Zarzucił prezydentowi Francji podważanie suwerenności Brazylii oraz zaangażowanie samego Bolsonaro w ochronę różnorodności klimatycznej. Tymczasem fakty świadczą przeciwko Jairowi Bolsonaro.

„Rz” cytuje brazylijską agencję badań kosmicznych: między styczniem a sierpniem 2019 roku wykryto ponad 72 tys. pożarów - to ponad 80 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Ponadto podano, że wyrąb lasów zwiększył się ponad trzykrotnie w ciągu pierwszych 7 miesięcy roku. Po upublicznieniu tych danych Bolsonaro kazał szefowi agencji pożegnać się ze stanowiskiem.

Wypalanie lasów wstrzymane na 60 dni

Od 30 września obowiązuje oficjalny dekret Bolsonaro zakazujący wypalania terenów pod uprawy i pastwiska. Po nasileniu się międzynarodowej krytyki wysłał do walki z pożarami oddziały wojska, strażaków oraz samoloty-cysterny z wodą. Podtrzymał swoje stanowisko, że nie potrzebuje pomocy od państw G7.

W czasie, jaki zajęło ci przeczytanie tego tekstu, zniknęły bezpowrotnie lasy o powierzchni kilku boisk piłkarskich. Pomóż chronić ostatnie lasy naturalne zarówno przed zmianami klimatycznymi jak i działalnością człowieka:

Więcej o: