Boris Johnson do Polaków: Wielka Brytania jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, umieścił specjalne nagranie, w którym oddaje hołd Polakom walczącym z nazistami. Na końcu polityk zapewnił - "Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii, będziemy z wami w kolejnych dekadach".
Zobacz wideo

Około dwuminutowy film udostępniony został m.in. na oficjalnym Twitterze polskiej ambasady w Londynie. Na nagraniu premier Boris Johnson kieruje kilka słów do Polaków ze swojego gabinetu znajdującego się przy Downing Street.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Boris Johnson skierował słowa do Polaków -  Będziemy z wami w kolejnych dekadach

Premier Wielkiej Brytanii zaczął od przypomnienia, że to właśnie 80. lat temu Hitler zaatakował Polskę i dał początek trwającej aż do 1945 roku II wojnie światowej. - Podczas gdy Polacy bronili swój kraj przed atakiem nazistów, siły sowieckie zaatakowały ją ze wschodu. Polska znalazła się w pułapce między faszystowskim młotem i komunistycznym kowadłem - mówił Johnson.

Brytyjski premier podkreślił, że mimo takiej dramatyczne historii Polscy nigdy nie ulegli tyranii i nie zwątpili w ostateczne zwycięstwo. Szef brytyjskiego rządu wspomniał bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy walczyli nie tylko na polskim froncie, ale także wspierali wojska alianckie np. w czasie bitwy o Anglię, walk w Afryce czy bitwy pod Monte Cassino. - Za każdym razem, kiedy wylatuję z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Northolt, która - tak się składa - leży w moim okręgu wyborczym, wspominam polskich pilotów, którzy startowali z tego samego pasa, aby bronić brytyjskiego nieba w 1940 roku - dodał premier Wielkiej Brytanii, przy okazji zaznaczając że to właśnie polski dywizjon 303 zanotował więcej zestrzeleń w Bitwie o Anglię niż jakakolwiek inna jednostka Royal Air Force.

W tamtych strasznych dniach Polacy nigdy nie zwątpili w to, że uda im się odzyskać kontrolę nad własnym losem. Wierzył w to także Winston Churchill, który przepowiadał, że Polska będzie znowu żyła i odzyska należne jej miejsce w zorganizowanej na nowo Europie. Dziś Polska żyje i kwitnie w sercu Europy, tak jak przewidywał Churchill. Wielka Brytania jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską. Nasza przyjaźń, która powstała w czasie walki z tyranią, jest dziś symbolizowana przez nasze zaangażowanie w Sojusz Północnoatlantycki.

Pod koniec wystąpienia premier Wielkiej Brytanii dodał: - Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii, będziemy z wami w kolejnych dekadach.

Więcej o: