Jair Bolsonaro przenosi konflikt z Emmanuelem Macronem na... długopisy. "Nigdy więcej Bica!"

Czy niesnaski między przywódcami dwóch państw mogą przenieść się na długopisy? Jak najbardziej, a wszystko za sprawą prezydenta Brazylii, który właśnie zapowiedział, że rezygnuje z "jednorazówek" firmy Bic. Wszystko po to, by wbić szpilę francuskiemu producentowi, a w domyśle - Emmanuelowi Macronowi.
Zobacz wideo

- Nigdy więcej Bica - powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i zapowiedział, że od teraz zamiast długopisów francuskiej firmy będzie wybierał krajowego producenta Compactor.

Brzmi absurdalnie, ale w ten sposób Bolsonaro ma zamiar choć trochę dogryźć prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, który mówił o tym, że ostatnie pożary w Amazonii to "międzynarodowy kryzys". Bolsonaro zresztą nie pozostawał dłużny, tyle tylko, że na innych płaszczyznach: naśmiewał się np. z żony Macrona, Brigitte.

Z ogromną klasą zareagowała sama francuska pierwsza dama. Po portugalsku podziękowała Brazylijczykom, którzy wyrazili wsparcie. Tysiące osób przesyłały jej bowiem przeprosiny za zachowanie ich prezydenta. - Czasy się zmieniają. Są tacy, którzy wciąż dopiero przechodzą te zmiany. Kobiety są "na pokładzie", wy, panowie, niemal wszyscy też to rozumiecie. Niektórzy wciąż są gdzieś na marginesie, ale wierzę, że i oni wkrótce wsiądą do tego pociągu - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Brigitte Macron, cytowana przez TVN24

Firma Bic nie chce komentować

Bolsonaro zresztą już kilka dni temu napomykał o swojej niechęci do Bica. - Będę używać długopisów Compactora, nie Bica, ponieważ Bic jest francuski - mówił jeszcze w ostatni czwartek.

Centrala Bica odmówiła komentarza agencji AP, potwierdziła za to, że jednorazowe długopisy Bic sprzedawane w Brazylii powstają w fabryce francuskiej firmy w Manaus w Amazonii.

W przypadku Bolsonaro sprawa długopisów ma jednak jeszcze jeden, konkretny polityczny kontekst. Francuska agencja AFP przypomina, że Bolsonaro chętnie korzystał z tanich długopisów Bic, by kontrastować na tle poprzedników przywiązaniem do prostych i niedrogich przedmiotów.

Więcej o: