Ukraina ma najmłodszy rząd w historii, 28-latek wicepremierem. Honczaruk z "szansą na modernizację kraju"

Ukraina ma nowy rząd, który stał się jednocześnie najmłodszym gabinetem w historii tego kraju. Wschodni sąsiad Polski ma teraz np. 28-letniego wicepremiera, a nowym szefem rządu został 35-letni Ołeksij Honczaruk. "Wysokie kompetencje członków nowego rządu (...). stwarzają największą szansę w historii niepodległej Ukrainy na skuteczną zmianę prawa i modernizację kraju" - ocenia OSW.
Zobacz wideo

Ukraińska Rada Najwyższa 29 sierpnia zatwierdziła nowego premiera kraju i rząd. Ukraiński parlament jest zdominowany przez deputowanych z partii Sługa Narodu (Sługa Ludu), czyli formacji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Ukrainy, korzystając ze swoich prerogatyw, zgłosił swoich kandydatów na ministra spraw zagranicznych i ministra obrony. Wcześniej rekomendował też "swojego" kandydata na premiera, czyli prawnika Ołeksija Honczaruka, byłego zastępcę Biura Prezydenta ds. ekonomicznych.

Rząd Honczaruka trzymał poparcie 281 spośród 450 deputowanych, 26 było przeciw. Nowy ukraiński gabinet uzyskał poparcie głównie za sprawą głosów polityków Sługi Narodu i deputowanych niezależnych.

Nowy rząd na Ukrainie. 28-letni wicepremier, dwa "stare" nazwiska w gabinecie

Poza nowym premierem Ołeksijem Honczarukiem, powołano też dwóch wicepremierów: Dmytro Kulebę (wicepremier ds. integracji europejskiej) i Mychajło Fedorowa (wicepremier, minister cyfryzacji). Ministrem spraw zagranicznych zostanie Wadim Prystajko, były przedstawiciel Ukrainy przy NATO, a ministrem obrony prawnik Andrij Zahorodniuk.

Nowa władza "oszczędziła" za to dwóch ministrów, którzy piastowali swoje stanowiska jeszcze za poprzedniej władzy. Resort finansów utrzymała Oksana Makarowa, natomiast szefem MSW pozostanie Arsen Awakow.

Wraz z powołaniami nowych ministrów zwrócono uwagę na wiek wszystkich nominowanych. Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, wskazał wprost, że mamy do czynienia ze zmianą pokoleniową na Ukrainie. Prezydent Zełenski ma bowiem 41 lat, a premier Honczaruk - 35. Z kolei wicepremier Fedorow urodził się w 1991 roku - ma więc zaledwie 28 lat.

Minister spraw zagranicznych to 49-latek, szef MON - 42, a nowy przewodniczący Rady Najwyższej, bliski współpracownik Zełenskiego, szef Sługi Narodu, Dmytro Razumkow, ma 35 lat.

Najmłodszy rząd w historii Ukrainy. "Największa szansa na modernizację kraju"

Na tym nie koniec zmian w ukraińskiej polityce. W swoim krótkim podsumowaniu pt. "Rząd ekspercki na Ukrainie" Ośrodek Studiów Wschodnich pisze:

Liczbę ministerstw zmniejszono z 21 do 17, a wicepremierów z sześciu do dwóch. Średnia wieku członków rządu wynosi 39 lat, co czyni go najmłodszym gabinetem w historii Ukrainy.

Co więcej, w ocenie OSW mamy do czynienia nie z rządem zawodowych polityków, a gabinetem ekspertów, wśród których znaleźli się specjaliści z różnych dziedzin, mający także doświadczenie w pracy w administracji.

Wysokie kompetencje członków nowego rządu wraz z poparciem, na jakie może liczyć ze strony prezydenta i samodzielnej większości parlamentarnej tworzonej przez Sługę Narodu, stwarzają największą szansę w historii niepodległej Ukrainy na skuteczną zmianę prawa i modernizację kraju

- czytamy w analizie OSW. Jako kontrowersyjną decyzję eksperci uznają pozostawienie szefa MSW Awakowa na stanowisku, zwłaszcza że jego kandydatura "wywołała opór części deputowanych Sługi Narodu".

Więcej o: