Ołeh Sencow może opuścić więzienie. Trwają negocjacje między Rosją a Ukrainą

Wbrew temu, co wcześniej podał ukraiński prokurator generalny, negocjacje w sprawie wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą wciąż trwają. Wśród osób, które mogą odzyskać wolność jest Ołeh Sencow.
Zobacz wideo

O wymianie więźniów informował Reuters powołując się na wpis prokuratora generalnego na Ukrainie. Uwolnieni mieli zostać ukraińscy więźniowie przetrzymywani w Rosji, w tym marynarze zatrzymani w Cieśninie Kerczeńskiej oraz reżyser Ołeh Sencow wracają do kraju. Amnestia z rosyjskich łagrów ma być możliwa w związku z wymianą więźniów między Ukrainą a Federacją Rosyjską. Z Ukrainy do Rosji ma powrócić dziennikarz, który oskarżany był o wspieranie prorosyjskich separatystów. 

Prezydent mówi o dezinformacji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że negocjacje z Rosją na temat wymiany więźniów nadal trwają. SBU zaapelowała o cierpliwość. Kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego także informuje, że do wymiany jeszcze nie doszło.

Kancelaria Zełenskiego zaapelowała, by myśleć o konsekwencjach siania dezinformacji. "To gra z emocjami społeczeństwa" - czytamy. Biuro prezydenta zapewniło, że poinformuje oficjalnie, gdy dojdzie do wymiany więźniów. 

Ołeh Sencow jest wolny. Doszło do wymiany więźniów

W czwartek odbywający w Rosji wyrok 20 lat łagru ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przeniesiony do więzienia w Moskwie. Do tej pory uznawany za więźnia politycznego Sencow był przetrzymywany w kolonii w mieście Łabytnagi. Ukraińscy marynarze zostali zatrzymani przez Rosję podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Ukraiński filmowiec, pisarz i uczestnik Euromajdanu protestował przeciwko aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły go o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Przed sądem Ołeh Sencow nie przyznał się do winy.

Więcej o: