Pożary w Amazonii. Prezydent Bolsonaro: porozmawiamy o pomocy, jeśli Macron odwoła swoje słowa

"Porozmawiamy o pomocy dla Amazonii, jeśli Emmanuel Macron odwoła swoje słowa" - powiedział we wtorek prezydent Jair Bolsonaro. Francuski prezydent zarzucił Bolsonaro kłamstwa w sprawie działań podejmowanych w kwestii ochrony środowiska.
Zobacz wideo

Wczoraj Emmanuel Macron poinformował, że państwa G7 zaoferowały Brazylii 20 mln dolarów na walkę z pożarami. Wkrótce potem pałac prezydencki wydał oświadczenie, że Brazylia odrzuci tę pomoc. We wtorek Bolsonaro powiedział, że rozważy ofertę, ale postawił warunki.

Po pierwsze, pan Macron musi wycofać się z obelg, którymi mnie obrzuca. Nazwał mnie kłamcą. Ponadto z informacji, które posiadam, wynika, że nasza suwerenność w Amazonii jest kwestią otwartą. Aby porozmawiać lub zaakceptować cokolwiek ze strony Francji, nawet jeśli wynikałoby to z najlepszych intencji, Macron będzie musiał wycofać te słowa

- powiedział. "Niech najpierw cofnie, to, co powiedział, potem zaoferuje, a dopiero wtedy odpowiem" - dodał.

Brazylia odrzuca pomoc państw G7 w sprawie Amazonii - "tak jakbyśmy byli kolonią"

Jair Bolsonaro uznał, że "plan Macrona" na rzecz uratowania Amazonii to traktowanie Brazylii "jakbyśmy byli kolonią lub ziemią niczyją". Bolsonaro, który w ostatnich tygodniach prowadzi publiczny spór z prezydentem Francji, oskarżył Macrona o przejawianie "mentalności kolonizatora" i prowadzenie nieuzasadnionych ataków na region Amazonii.

Dodatkowo prezydent Brazylii zapowiedział na Twitterze przeprowadzenie rozmów z prezydentem Kolumbii w celu utworzenia "wspólnego planu" dla krajów regionu Amazonii. - Szacunek dla suwerenności każdego kraju jest minimum tego, czego można oczekiwać w cywilizowanym świecie - napisał Jair Bolsonaro.

Pożary puszczy amazońskiej

Amazonia płonie od kilkunastu dni i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała w najbliższej przyszłości ulec poprawie. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest szeroko krytykowany za niewystarczające działania, podejmowane przez jego rząd.

On sam przekonuje, że Brazylia jest dla świata wzorem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. - Brazylia posiada nowoczesne prawo ochrony środowiska oraz Kodeks Leśny, który powinien służyć za wzór dla innych państw na świecie - powiedział brazylijski prezydent w wystąpieniu na Facebooku. 

Pożary puszczy amazońskiej są udokumentowane na zdjęciach i w licznych materiałach telewizyjnych. Widać je także na zdjęciach satelitarnych, które publikuje NASA. 

W czasie, jaki zajęło Ci przeczytanie tego kawałka tekstu, zniszczone zostały lasy o powierzchni równej kilku boisk do piłki nożnej. Musimy działać natychmiast, by chronić ostatnie naturalne lasy na Ziemi, zanim bezpowrotnie znikną. DZIAŁAJ TUTAJ >>

Więcej o: