Hiszpania. Przez Malagę przeszło tornado, a w Madrycie ulewa wywołała powódź błyskawiczną

Hiszpania. W poniedziałek wieczorem w gminie Campillos w prowincji Malaga zaobserwowano tornado, które poprzedziło nawałnice z ulewnym deszczem oraz gradem. Gwałtowne zjawiska pogodowe obserwowane są także w innych miastach w Hiszpanii.

Tornado przeszło przez przedmieścia hiszpańskiej Malagi. Rannych zostało co najmniej 25 osób, zniszczone są samochody i kilka budynków.

 

Hiszpania. Tornado w Maladze, powódź błyskawiczna i ulice pełne gradu w Madrycie

Według rzecznika służb ratowniczych w Maladze większość z obrażeń spowodowała była pękającym szkłem. Trąba powietrzna uszkodziła także kilka budynków i pojazdów, jednak  najbardziej ucierpiały tereny przemysłowe w Guadalhorce i mniej zamieszkałe obszary San Andres.

Mieszkańcy zarejestrowali to niecodzienne zjawisko, a nagrania udostępnione zostały na portalach społecznościowych.

>>>Siły natury są nie do powstrzymania! W łódź turystów na Hawajach uderzyła kula lawy! Byli przerażeni:

Zobacz wideo

Z kolei według doniesień "Guardiana" gwałtowne burze z intensywnym deszczem wywołały w Madrycie tak zwaną powódź błyskawiczną. Stolicę Hiszpanii nawiedziło też gradobicie, po którym ogromne ilości gradu zalegały wzdłuż ulic. W dzielnicy Arganda del Rey strumienie wody porywały samochody. Ekstremalne zjawisko trwało 20 minut.

Hiszpański Departament Metra zarządził zamknięcie kilku stacji oraz autostrad, które uszkodziła woda. Na autostradach utworzyły się kilkukilometrowe korki. Część samolotów musiała zostać skierowana na zapasowe lotniska. Strażacy wyjeżdżali do tysięcy wezwań, a Hiszpańska Agencja Meterologiczna AEMET odnotowała w sumie 9300 uderzeń piorunów w ciągu zaledwie sześciu godzin.

Więcej o: