Hongkong. Kolejne starcia demonstrantów z policją. 36 osób aresztowanych. Najmłodszy ma 12 lat

36 osób aresztowano w Hongkongu podczas starć demonstrantów z policją. Najmłodszy z zatrzymanych ma 12 lat. Policja po raz pierwszy użyła armatek wodnych. Oddano również strzały ostrzegawcze.
Zobacz wideo

W czasie nocnych protestów w Hongkongu jeden z policjantów oddał strzał ostrzegawczy w powietrze. Do zdarzenia miało dojść gdy grupa uczestników demonstracji zamierzała użyć siły wobec funkcjonariuszy. W stronę policjantów rzucano m.in. kostką brukowaą oraz koktajlami Mołotowa. Policja po raz pierwszy użyła wozów z armatkami wodnymi. Strzelano też ładunkami z gazem łzawiącym.

W sumie policja aresztowała 36 osób. Najmłodszy z zatrzymanych ma zaledwie 12 lat. Ze zdjęć, do których dotarło BBC wynika, że co najmniej kilku policjantów celowało bronią bezpośrednio w stronę tłumu.

Kolejne protesty

Na ten tydzień planowane są kolejne protesty. Demonstracja ma odbyć się m.in. przed siedzibą linii Cathay Pacific Pod naciskiem Chin zarząd firmy zgodził się na restrykcje wobec pracowników biorących udział w protestach. Do tej pory linie zwolniły m.in. dwóch pilotów i zakazały pracownikom, którym udowodniono udział w protestach, lotów do Chin i udziału w rejsach przecinających chińską przestrzeń powietrzną.

Antyrządowe demonstracje w Hongkongu trwają już od ponad 12 tygodni. Demonstranci żądają wycofania z parlamentu ustawy ekstradycyjnej, która zalegalizowałaby ekstradycję z Hongkongu do kontynentalnej części Chin, dymisji władz regionu i zwolnienia z aresztu zatrzymanych podczas akcji protestacyjnych.

Więcej o: