Pierwsza od 14 lat wyprawa na Titanica. Badacze: Wrak przestanie istnieć. Są zdjęcia

Grupa międzynarodowych badaczy głębin pięciokrotnie w ostatnich dniach badała wrak Titanica, leżącego na dnie Atlantyku. To pierwsza taka wyprawa od ponad 14 lat. Jak wynika z obserwacji, wrak rozkłada się z szybkim tempie. Szacuje się, że przestanie istnieć za ok. 20 lat.

Po raz pierwszy od 14 lat wrak statku RMS Titanic spoczywający na dnie Atlantyku został zbadany przez załogową łódź podwodną. W wyprawie brał udział zespół badaczy oceanu. Zdjęcia i filmy, które powstały w jej trakcie, zostaną wykorzystane przez firmę Atlantic Productions przy produkcji dokumentu. Dwuosobowa łódź na potrzeby tej misji zeszła na głębokość ponad 3,8 tys. metrów.

Zobacz wideo

W ciągu ośmiu sierpniowych dni odbyło się w sumie pięć zanurzeń do miejsca spoczynku Titanica, znajdującego się ok. 600 km od wyspy Nowa Funlandia w Kanadzie. Uczestnicy wyprawy złożyli na miejscu wieniec, czcząc w ten sposób pamięć ofiar katastrofy.

Organizatorzy zwracają uwagę, że wrak ulega ciągłemu niszczeniu ze względu działanie zmieniających się prądów morskich, korozji solnej, a także bakterii niszczących metal.

Naukowcy szacują, że wrak może całkowicie rozłożyć się w ciągu najbliższych 20 lat.

Zatonięcie Titanica

RMS Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. podczas rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Statek zderzył się z górą lodową na Oceanie Atlantyckim.

Zginęło ponad 1500 osób, katastrofę przeżyło ok. 730. Wrak statku odnaleziono dopiero w połowie lat 80,

Więcej o: