NOAA potwierdza, że tegoroczny lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii na całym świecie

NOAA - amerykańska agenda rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody - potwierdziła wcześniejsze wyniki badań instytucji europejskich, że tegoroczny lipiec był najcieplejszym miesiącem na naszej planecie od początku pomiarów meteorologicznych.
Zobacz wideo

Z opublikowanych dziś danych wynika, że w wielu miejscach padały rekordy temperatur. Upały spowodowały susze, a także skurczenie się powłoki lodowej w Arktyce i na Antarktydzie do rozmiaru do najmniejszego w historii. 

Lipiec - najgorętszym miesiącem w historii pomiarów na całym świecie

Według naukowców z NOAA, w lipcu średnia temperatura była wyższa o 0,95 stopnia od średniej z XX wieku wynoszącej 15,8 stopnia, co czyni go najgorętszym lipcem od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku. Poprzedni rekord wysokich temperatur należał do lipca sprzed 3 lat. 

Cieplejszy od innych był nie tylko tegoroczny lipiec. Na podstawie danych z pomiarów od stycznia do lipca naukowcy twierdzą, że 2019-ty jest jak dotąd najgorętszym rokiem w części Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Australii, Nowej Zelandii, południowej części Afryki i w zachodnich częściach wszystkich oceanów. 

National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA, zajmuje się prognozowaniem pogody, a także ostrzeganiem przed burzami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Podlega bezpośrednio pod Departament Handlu USA.

Więcej o: