Lotnisko w Hongkongu zamknięte. Tysiące ludzi protestuje w halach odlotów i przylotów

Z powodu masowych protestów do odwołania zamknięto międzynarodowe lotnisko w Hongkongu. Na lotnisku kilka tysięcy osób protestuje dziś przeciwko brutalności policji i polityce władz.
Zobacz wideo

Władze lotniska podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich rejsów z Hongkongu. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa blokada. Odwołano wszystkie rejsy mające zgodnie z rozkładem opuścić Hongkong przed północą czasu lokalnego. Z kolei samoloty lecące do Hongkongu maja mieć umożliwione lądowanie. 

Jak podała telewizja CNN, lotnisko w Hongkongu jest jednym z największych portów na świecie, odbywa się tam ok. 1100 lotów dziennie.

W ciągu ostatnich dni nasiliły się starcia protestujących z policją. Według doniesień lokalnych mediów, część funkcjonariuszy wmieszała się w tłum demonstrantów. To nowa taktyka hongkońskiej policji, która dokonuje zatrzymań, udając uczestników protestów. W poniedziałek przeciwko protestującym policja użyła armatek wodnych. Wcześniej demonstranci obrzucali policjantów „koktajlami Mołotowa”. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

Chiny potępiają "terroryzm"

Działania części protestujących hongkongczyków zostały uznane przez władze centralne w Pekinie za terroryzm. Reakcja chińskiego rządu spowodowana została użyciem "koktajli Mołotowa" przez uczestników demonstracji. Rzecznik chińskiego Biura do spraw Hongkongu i Makau Yang Guang zaznaczył na konferencji prasowej, że takie zachowanie ze strony protestujących, to "bezmyślne deptanie" praworządności i porządku publicznego oraz "poważne zagrożenie dla stabilności i dobrobytu" w Hongkongu.

Protesty i regularne starcia z policją na ulicach miasta trwają już od ponad dwóch miesięcy. Sprzeciw wywołany propozycją legalizacji ekstradycji z Hongkongu do Chin kontynentalnych przerodził się w ruch na rzecz demokratyzacji i wolności. Trwające obecnie niepokoje są największymi, które wstrząsnęły miastem od czasu przekazania go Chińskiej Republice Ludowej przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Lotnisko w Hongkongu zamknięte. Tysiące ludzi protestuje w halach odlotów i przylotów
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl