Rosyjskie samoloty wojskowe nad Bałtykiem. NATO poderwało swoje myśliwce kilkanaście razy

W dniach 29 lipca - 4 sierpnia myśliwce NATO startowały 14 razy, aby zidentyfikować samoloty wojskowe Federacji Rosyjskiej w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - poinformowało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu myśliwce NATO identyfikowały rosyjskie maszyny codziennie z wyjątkiem soboty. W piątek piloci Sojuszu musieli wzlecieć w powietrze cztery razy, w środę i czwartek - trzy razy, w poniedziałek - dwa razy, a we wtorek i niedzielę raz. 

NATO zidentyfikowało 24 rosyjskie samoloty. Większość z nich miała wyłączone transpondery

Najczęściej eskortowane były rosyjskie myśliwce Su-24, Su-27 i samoloty transportowe An-26, a także samoloty patrolowe Il-38 oraz samoloty z systemem wczesnego ostrzegania i kontroli A-50. W ostatnim tygodniu NATO zidentyfikowało w sumie 24 rosyjskie samoloty wojskowe. 

Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy podaje, że niektóre ze zidentyfikowanych samolotów Rosji brały udział w ćwiczeniach, które odbywały się w obwodzie kaliningradzkim. Większość ze zidentyfikowanych maszyn latała z wyłączonymi pokładowymi transponderami, bez wcześniej przygotowanych planów lotu i bez utrzymywania łączności radiowej z regionalnym centrum kontroli ruchu lotniczego.