Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli tankowiec z 700 tys. litrami paliwa. Załoga zatrzymana

Irańska Straż Rewolucyjna zajęła tankowiec przewożący 700 tys. litrów "przemycanego paliwa" w Zatoce Perskiej - podały w niedzielę tamtejsze media. Do przejęcia tankowca doszło w środę. Siedmiu członków załogi zostało zatrzymanych. Na razie nie wiadomo, jaka jest ich narodowość.
Zobacz wideo

Dowódca irańskiej Straży Rewolucyjnej gen. Ramazan Zirahi powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Fars, że paliwo było transportowane do państw arabskich Zatoki Perskiej. W środku miało znajdować się 700 tys. litrów. Strażnicy nie podają szczegółowych informacji na temat samego tankowca ani narodowości załogi.

To już trzeci statek handlowy zajęty przez siły irańskie w ostatnich tygodniach, w tym drugi, którego załogę oskarżono o przemyt paliwa. W lipcu Iran zatrzymał brytyjski tankowiec w Cieśninie Ormuz. Teheran utrzymywał, że jednostka naruszyła prawo morskie. Kolejny tankowiec został przepuszczony, dostał jedynie ostrzeżenie.

Napięte relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

W ostatnich miesiącach w Zatoce wzrosły napięcia spowodowane zwiększoną obecnością wojskową Amerykanów. Ma to związek z decyzją Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i nałożeniu na Iran surowych sankcji.

Iran niedawno zaczął otwarcie przekraczać limity określone w porozumieniu nuklearnym, mówiąc, że nie będzie mógł dotrzymać porozumienia, chyba że europejscy sygnatariusze zapewnią gospodarcze wsparcie.