Rosja odgraża się: "Nigdy nie przegramy wyścigu zbrojeń". To reakcja na decyzję USA ws. układu INF

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że "Rosja nigdy nie przegra wyścigu zbrojeń". Dyplomata skomentował w ten sposób decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z układu INF o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu.
Zobacz wideo

Wypowiedź rosyjskiego wiceministra sprawiedliwości spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa cytuje radio Echo Moskwy. - Rosja nigdy nie przegra wyścigu zbrojeń - oświadczył w piątek dyplomata w odpowiedzi na reakcję Stanów Zjednoczonych, które zdecydowały się na wyjście z traktatu INF (tzw. układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Waszyngton argumentował, że zdaniem amerykańskich ekspertów wojskowych Rosja od dawna wykorzystuje zakazane rodzaje uzbrojenia.

Rosja "nigdy nie przegra wyścigu zbrojeń". Reakcja po wyjściu USA z układu INF

Rosyjskie MSZ wydało też specjalne oświadczenie, w którym napisano, że Stany Zjednoczone świadomie rozpowszechniły "nieprawdziwe informacje", aby móc wyjść z układu, który obowiązywał od 32 lat.  Odnosząc się do decyzji Waszyngtonu, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow wezwał Stany Zjednoczone do ogłoszenia memorandum na rozmieszczenie zakazanych rakiet poza amerykańskim terytorium. Wcześniej prezydent Władimir Putin oświadczył, że Moskwa nie będzie tego robić, dopóki pierwsze nie postąpią tak Stany Zjednoczone. 

Traktat INF został podpisany w 1987 roku przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i ZSRR: Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Oba kraje zobowiązały się, że nie będą ani posiadać ani używać pocisków rakietowych średniego zasięgu, czyli takich, które mogą pokonać odległość od 500 do 5,5 tysiąca kilometrów. W rezultacie porozumienia, zniszczonych zostało 2700 pocisków rakietowych, a oba kraje pozwoliły na wzajemne kontrole swoich arsenałów. 

Eksperci wojskowi z krajów NATO wielokrotnie informowali, że Rosja łamie układ INF, wyposażając armię w pociski SSC-8, które są niedozwoloną, lądową wersją rakiet SSN-21. Podobne zarzuty dotyczą także rakiet, w które Moskwa wyposaża kompleksy Iskander.

Więcej o: