Chile. Jezuita Renato Poblete zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Wielu uznawało go za świętego

Renato Poblete do wtorku uznawany był za jednego z najbardziej popularnych i cenionych chilijskich duchownych. Dochodzenie Towarzystwa Jezusowego w Chile wykazało jednak, że kapłan przez prawie pół wieku dopuścił się gwałtów na kilkudziesięciu kobietach.

Jak podaje BBC niecałe sześć miesięcy przed śmiercią Renato Poblete otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez rząd Chile - Nagrodę Dwustulecia. Miało to być zwieńczeniem jego długiej kariery oraz podkreśleniem szacunku, jakim cieszył się wśród społeczeństwa tego kraju.

Chile. Szanowany jezuita Renato Poblete miał zgwałcić co najmniej 22 kobiety. "Dla mnie był świętym"

Po jego śmierci w 2010 roku chilijski prezydent Sebastian Pinera powiedział: - Dla mnie był świętym i wiem, że odpoczywa w niebie.

Nieskazitelny obraz duchownego został rozbity w ostatni wtorek. Wtedy też Towarzystwo Jezusowe w Chile opublikowało raport, zgodnie z którym przez prawie pół wieku Poblete dopuścił się przestępstw seksualnych względem co najmniej 22 kobiet. Cztery z ofiar miały być nieletnie.

Przełożony zakonu jezuitów w Chile Cristian del Pole w odpowiedzi na wyniki dochodzenia przyznał, że Renato Poblete chronił się za swoim publicznym wizerunkiem przedstawiającym go jako dobrą osobę. To pomogło mu podtrzymać podwójne życie oraz względem ofiar nadużywać swojej władzy. Według raportu w latach od 1960 do 2008 roku miał wykorzystać seksualnie 22 kobiety. Miał stosować wobec nich nie tylko przemoc fizyczną, ale też psychiczną. Zakon przeprosił już wiernych za czyny nieżyjącego duchownego.

Ostatnie zgłoszone przez ofiarę przestępstwo miało miejsce w 2008 roku. Poblete miał wtedy 83 lata

Sprawa księdza wyszła na jaw, dzięki wyznaniu 53-letniej Marceli Arandy, która była jedną z ofiar wykorzystywania seksualnego przez Renato Poblete. Kobieta wyznała, że sytuacje te zaczęły się w momencie, gdy była jeszcze dzieckiem. Ksiądz miał przez ponad osiem lat notorycznie ją gwałcić. Ponadto miał także przyglądać się, jak inni mężczyźni molestowali ją seksualnie. Według zeznań kobiety duchowny trzykrotnie zmusił ją do dokonania aborcji.

Po tym wyznaniu kolejnych 21 kobiet przyznało, że były molestowane seksualnie przez księdza. Zgodnie z zeznaniami kobiet do tych czynów miało dochodzić przez 48 lat. Ostatnie zgłoszenie dotyczy 2008 roku. Poblete miał wtedy 83 lata. Wszystkie historie kobiet uznane zostały jako wiarygodne, a ich wersja zdarzeń potwierdzona została zeznaniami osób trzecich.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Chile. Jezuita Renato Poblete zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Wielu uznawało go za świętego
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl