W Wielkiej Brytanii padł rekord ciepła. Coraz cieplej w całej Europie

Podczas fali upałów, która w ostatnich dniach dotknęła Europę, rekordy ciepła pobite zostały już we Francji, Niemczech i Holandii. Do tych krajów dołączyła także Wielka Brytania, gdzie ostatnio odnotowano aż 38,7 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo

Jak podaje ABC NewsWielka Brytania dołączyła do kilku europejskich krajów, które podczas ostatniej fali upałów, pobiły dotychczasowe rekordy ciepła. Oficjalny rekord został potwierdzony przez narodowy serwis meteorologiczny Met Office.

Fala upałów w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Rekordy nawet w Skandynawii

Podczas ostatniej fali upałów termometry w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge pokazały aż 38,7 stopni Celsjusza. Tym samym pobity został dotychczasowy rekord Wielkiej Brytanii z sierpnia 2003 roku - wtedy na Wyspach odnotowano 38,5 stopni. Meteorolog Met Office Mark McCarthy ostrzegł, że z powodu zmian klimatycznych tak ekstremalne temperatury będą coraz bardziej powszechne, a temperatura powyżej 40 stopni niedługo nie będzie niczym zaskakującym - nawet w Wielkiej Brytanii.

W ostatnim tygodniu w całej Europie dało się odczuć skutki frontu, który przyniósł gorące powietrze znad Afryki. Rekord najwyższej temperatury pobity został m.in. we Francji, Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Holandii. W Paryżu termometry pokazały ostatnio 42,6 stopni. W Belgii rekord ciepła wynosi obecnie 41,8 stopni, w Niemczech - 41,5 stopni, w Luksemburgu - 40,8 stopni i w Holandii - 40,7 stopni. Fala upałów w weekend dotarła nawet do Skandynawii. Na północy Szwecji termometry pokazały 34,8 stopni Celsjusza co jest najwyższą temperaturą od 1945 roku.

Więcej o: