Trump dostał zielone światło na budowę muru. Sąd Najwyższy: Może zapłacić pieniędzmi Pentagonu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump może rozpocząć budowę muru na granicy z Meksykiem. Amerykański Sąd Najwyższy zezwolił na użycie na ten cel środków z budżetu Pentagonu, które zostały "zamrożone" przez sądy niższych instancji. Prezydent uznał decyzję Sądy Najwyższego za wielkie zwycięstwo.
Zobacz wideo

W ubiegłym roku Kongres Stanów Zjednoczonych nie przyznał Donaldowi Trumpowi oczekiwanych przez niego środków na budowę muru na granicy z Meksykiem. Prezydent USA ogłosił więc stan nadzwyczajny na granicy i nakazał wygospodarowanie na ten cel środków z budżetu Departamentu Obrony w wysokości ponad 6 miliardów dolarów. Rząd USA przyznał kontrakty 4 firmom na wymianę zapory granicznej o łącznej długości 160 kilometrów w Kalifornii, Nowym Meksyku i Arizonie.

Donald Trump może zapłacić za mur na granicy pieniędzmi Pentagonu

Wartość kontraktów wynosiła 2,5 miliarda dolarów. Przeciwnicy budowy muru zaskarżyli kontrakty do sądu, który zakazał rozpoczynania budowy do czasu ostatecznego rozstrzygniecie sporu. Sąd Najwyższy zmienił tę decyzję i odblokował fundusze uznając, że autorzy pozwu mają niewielkie szanse na zwycięstwo. Za takim rozstrzygnięciem głosowało 5 konserwatywnych sędziów.


„Wow! Wielkie zwycięstwo w sprawie muru” - skomentował decyzję Sądu Najwyższego prezydent Donald Trump dodając, że jest to wygrana bezpieczeństwa granic oraz rządów prawa.

Więcej o: