Korea Północna zatrzymała rybacki statek. 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków aresztowanych od tygodnia

15 Rosjan i dwóch Koreańczyków z południa zostało zatrzymanych przez Koreę Północną i pozostaje w areszcie od ubiegłego tygodnia. Władze Rosji i Korei Południowej starają się o uwolnienie swoich obywateli.
Zobacz wideo

17 osób, które zostały zatrzymane przez Koreę Północną, to rybacy, którzy płynęli statkiem rybackim "Xian Hai Lin 8". Zostali zatrzymani w środę 17 lipca i do tej pory pozostają w areszcie. Załogę statku stanowiło 15 obywateli Federacji Rosyjskiej i dwóch obywateli Republiki Korei - podała w oświadczeniu ambasada rosyjska w Pjongjangu.

Korea Północna zatrzymała rybaków. Rosyjscy urzędnicy spotkali się z aresztowanymi

Gdy statek rybacki "Xian Hai Lin 8" dryfował z powodu problemów z silnikiem, został zatrzymany przez władze Korei Północnej na wodach u wschodniego wybrzeża kraju. Załoga statku została zatrzymana ze względu na "naruszenie zasad wjazdu i pobytu na terytorium Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej" - pisze portal nknews.org. Statek, który należy do rosyjskiej firmy Northeast Fishing Company z siedzibą w Niewielsku znajduje się obecnie w porcie miasta Wonsan.

Media donoszą, że urzędnicy konsularni z ambasady rosyjskiej spotkali się w poniedziałek z załogą zatrzymanego statku, a wszyscy jej członkowie są zdrowi. Ambasada rosyjska jest także w stałym kontakcie z władzami KRLD i kierownictwem firmy rybackiej, do której należy statek "Xian Hai Lin 8".

Rosja i Korea Południowa zabiegają o uwolnienie swoich obywateli

Rosja utrzymuje dobre stosunki z Koreą Północną, jest też jej partnerem handlowym. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób Korea Południowa będzie starać się o uwolnienie swoich obywateli. Zatrzymani Koreańczycy z południa to mężczyźni w wieku 50. i 60. lat. Pracowali na pokładzie zatrzymanego statku jako doradcy techniczni rosyjskiej załogi. 

"Rozumiemy, że nasi obywatele są bezpieczni. Rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby potwierdzić bezpieczeństwo naszych ludzi i zapewnić, że mogą zostać podjęte odpowiednie kroki przez kanał konsultacji z Północą i ścisłą koordynację z władzami rosyjskimi" - czytamy w oświadczeniu Korei Południowej, cytowanym przez nknews.org.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Korea Północna zatrzymała rybacki statek. 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków aresztowanych od tygodnia
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl